درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
کازرون
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

باغ نظر کازرون

امتیاز
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
nan
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، کازرون، ضلع شرقی خیابان انتظامی
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
باغ نظر کازرون فارس
  عکس‌های سایت - 3
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما
userPicture
emoji

معرفی کلی

باغ نظر کازرون یکی از جاذبه‌های دیدنی و از آثار تاریخی کازرون به شمار میره. خواجه علی قلی خان افشار، سال 1150 هجری قمری، در جنوب غربی شهر کازرون باغی احداث کرد که چون تاریخ اون با کلمه‌ نظر مطابقت داشت، به باغ نظر معروف شد. باغ نظر به خاطر صفا و زیبایی‌ای که در فصل‌های مختلف سال داره، محل استراحت و پذیرایی خیلی از شاه‌ها، شاه زاده‌ها، حکام، بزرگان و بقیه مردهای بزرگ ایران و جهان بوده. باغ نظر کازرون نارنج یا بهارنارنج هم میگن و چهار خیابون داره که در یک تقاطع به صورت چهارراه، همدیگه رو قطع می‌کنن. کنار حاشیه‌های این خیابون‌‌ها درخت‌های زیبای نارنج وجود دارن که باعث شدن باغ نظر باصفاتر و زیباتر به نظر برسه.
مساحت باغ نظر کازرون نظر تقریبا 5/3 تا 5 هکتاره و درخت‌های اون عموما مرکبات، به خصوص درخت نارنج، بکرایی، انار و نخل هستن. ژنرال سایکس(Sykes) انگلیسی در کتاب «هشت سال در ایران» درباره‌ این باغ اینجوری نوشته: «در این باغ، طرفین خیابانی که دویست متر طول آن است، درخت نارنج غرس شده، که در هیچ کجا نظیر ندارد.» کنار در ورودی و قدیمی باغ نظر، یک گودال عمیق وجود داره که سال 1310 ه.ق، به وسیله‌ حسن قلی خان نظام السطنه ساخته شده و روی قطعه سنگی مرمری که روی پیشانی باغ نصب شده، نوشته شده که گودال رو شیخ محمد خان ایزدی کازرونی حفر کرده. این گودال عمیق از آب قنات پر می‌شده و به صورت دریاچه‌ مصنوعی نسبتا کوچیک و زیبایی بوده. این دریاچه یا برکه، بعد‌ها خشک و بی مصرف موند و بهش «گود باغ نظر» می‌گفتن و چند سالیه که روی اون ساختمون‌های مسکونی ساختن. سمت راست درب چوبی سابق باغ هم یه آب انبار وجود داشته که بعد از خشک شدن برکه‌ ساخته شده و بعد از ساخت و سازهای جدید، اون هم از بین رفته.
کاربری
تاریخی
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
شهری
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان فارس، کازرون، ضلع شرقی خیابان انتظامی

برچسب‌ها:

جاهای دیدنی شهر آباده عکس جاهای دیدنی آباده جاهای دیدنی آباده با آدرس جاهای دیدنی آباده با عکس مکان های دیدنی آباده جاهای تفریحی آباده
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه