درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

شهر شیراز
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
##userName##
##userName## در انتظار تایید
##userAssigned##
##timeAgo##

##summery##

##text##

##picCount##+
عکس
مشاهده
##like##
##disLike##
##answersCount##
آیا می خواهید کمترین قیمت ها را به شما اطلاع دهیم
هنگامی که قیمت پرواز های
به
کاهش یابد به شما اطلاع دهیم

باغ موزه نارنجستان قوام

امتیاز
0 نقد
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، شیراز، خیابان لطفعلی خان زند
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
باغ موزه نارنجستان قوام فارس
  عکس‌های سایت - 5
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما

معرفی کلی

مردم به این مجموعه باغ موزه نارنجستان قوام می‌گفتن و به خاطر اسم بنای بیرونیش، الان به نارنجستان قوام معروف شده. قوام السلطنه، سال ۱۲۵۲ ه. ق حاکم فارس شد و تصمیم گرفت که در محله‌ای که زندگی میکنه، یک ساختمون زیبا بسازه که الان به این ساختمون، مجموعه قوام گفته میشه.خاندان قوام از خانواده‌های با نفوذ و قدرتمند دوران قاجاریه بودن که چند قرن حاکم فارس و نواحی اطرافش بودن. این خانواده از اولاد حاج ابراهیم خان کلانترشیرازی بودن و در محله «بالا کفت» شیراز زندگی می‌کردن. خیلی از اماکن دیدنی شیراز مثل حسینیه قوام، باغ عفیف‌آباد، باغ دلگشا، باغ کلانتر، باغ بیگلر بیگی، خانه زینت الملک و نارنجستان قوام رو یا ساختن و یا مرمت کردن.
مجموعه قوام بین سال‌های ۱۲۵۷ و ۱۲۶۷ و همزمان با حکومت شاه شاهان، سلطان صاحبقران، ناصرالدین شاه قاجار، ساخته و تکمیل شده. بناهای تشکیل دهنده این مجموعه شامل حمام گچینه، حسینیه قوام، مکتب‌خانه قوام (خانه عرقی‌ها)، اندرونی قوام (منزل زینت الملک)، دیوان خانه قوام (نارنجستان)، حمام اختصاصی قوام و اصطبل و زنجیرخانه (که متاسفانه الان خراب شده) میشه . یک بازارچه هم در این مجموعه وجود داشته که به خاطر ساختن خیابون لطفعلی خان زند از بین رفته.
بنای باغ موزه نارنجستان قوام سال ۱۳۴۵ خورشیدی به دانشگاه شیراز اهدا شده و بین سال‌های ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۸ خورشیدی، یک موسسه آسیایی تحت سرپرستی پروفسور آرتور اپهام پوپ که یک ایران شناس معروف بوده‌، ازش استفاده می‌کرده. چند سال پیش هم زیرزمین ضلع شمالی تعمیر شده و ازش به عنوان موزه استفاده می‌کنن و اشیای فرهنگی‌ای که پروفسور پوپ اهدا کردن رو در این موزه نگهداری می‌کنن. نارنجستان قوام اولین بنای شیراز هست که سقفش با پوشش فلزی مثل شیروانی پوشش داده شده. نارنجستان قوام بخش بیرونی مجموعه بوده که به عنوان دارالحکومه یا محل رتق و فتق امور سیاسی، نظامی، دیدار با نماینده‌ها و سفیرهای کشورهای خارجی ازش استفاده می‌شده . خانه زینت‌الملک هم به عنوان اندرونی کاخ قوام شناخته می‌شده که منزل شخصی اهل خونه بوده.
در طراحی این مجموعه از هنرهای مختلفی کمک گرفته شده که شامل نقاشی، گچبری، مقرنس کاری، سنگ تراشی، کاشی‌کاری، آیینه کاری و معرق کاری روی چوب میشه و باعث شده فضای مجموعه عالی و دلنشین و در عین حال زیبا بشه. بیشتر
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

2
  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان فارس، شیراز، خیابان لطفعلی خان زند

برچسب‌ها:

جاهای دیدنی شهر آباده عکس جاهای دیدنی آباده جاهای دیدنی آباده با آدرس جاهای دیدنی آباده با عکس مکان های دیدنی آباده جاهای تفریحی آباده
نمایش پست در هر صفحه
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه