درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
کاشان
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
باغ فین
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به باغ فین چیست؟

باغ فین

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان اصفهان، کاشان، خیابان امیر کبیر
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

باغ فین

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان اصفهان، کاشان، خیابان امیر کبیر
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

باغ فین ۲۳ هزار مترمربع مساحت داره و شامل حیاط مرکزی میشه که به وسیله دیوار و برج‌های استوانه‌ای محصور شده. دلایل زیادی برای این نام گذار وجود داره اما احتمالا به خاطر نوع کلاه مردم اون زمان که به کلاه فینه معروف بوده اینجا هم به فین معروف شده. این باغ اول در دوره آل بویه ساخته شده و بعدها به خاطر زلزله بزرگی که در سال 1573 اومده خراب شده. بعدها شاه عباس اول صفوی اون رو از نو ساخت و ادامه کار ساختش به دوران سلطنت شاه صفی و شاه‌ عباس دوم کشیده شد و گفته شده که ساخت بناهای سردر ورودی، کوشک صفوی و یکی از حمام‌ها بعد از شاه عباس اول انجام شده.
باغ فین یکی از مهم‌ترین باغ‌های ایرانی و یکی از نمادهای مهم فرهنگی ایران به حساب میاد. آب فراوان، صاف، پاک و روشنی که در جوی‌های کاشی فیروزه‌ای روان شده از چشمه سلیمانیه جاری میشه.کیفیت این آب بی نظیره و شهره عام و خاص هست. حتی عده‌ای میگن که این آب خاصیت شفا بخش داره.
چشمه سلیمانیه از صخره‌هایی به نام کوه دندانه و شکاف تخته سنگ‌های معدن گچ و آهک که در 6 کیلومتری غرب شهر کاشان هست سرچشمه می‌گیره و بعد از طی کردن این مسافت به باغ فین می‌رسه. آب این چشمه اول در استخری که پشت باغ هست جمع میشه. اختلاف ارتفاع این استخر نسبت به سطح جوی‌ها باعث میشه که آب از فواره‌ها بیرون بزنه. طراح این سیستم ریاضی دان معروف قرن دهم و عصر صفوی، غیاث الدین جمشید کاشانی بوده که 200 سال قبل از پاسکال تونسته از قانون اختلاف سطح استفاده کنه. در مرکز باغ، کوشک صفوی قرار داره.
حمام کوچیک و عمارت سردر هم جزو بناهایی هستن که در دوره صفوی ساخته شدن. کوشک قاجاری که نقاشی‌های سقفی و دیواری اون فوق العاده زیباست. انتهای باغ و خارج از محور تقارن باغ واقع شده.حمام سلطنتی، موزه ملی، خلوت کریمخانی و اتاق شاه‌نشین بناهایی هستن که بعد از دوره صفویه به باغ اضافه شدن. معروف بودن حمام فین به این دلیل هست که در این حمام میرزا تقی خان امیرکبیر، صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار در سال ۱۲۳۰ هجری خورشیدی به قتل رسیده. در قسمت جنوبی باغ فین دو حمام وجود داره که به حمام کوچیک و بزرگ معروف هستن.
حمام کوچیک از آثار دوره صفویه هست و همراه با بنای اولیه باغ فین ساخته شده‌. حمام بزرگ در دوران قاجاریه و به دستور فتحعلی شاه ساخته شده. حمام بزرگ مخصوص حاکم و فرمانده‌ها و حمام کوچیک برای استفاده خدمتکارها ساخته شده بود. در هر کدوم از این حمام‌ها ورودی، گرم‌خانه، آب‌نما، خزینه، محل نظافت و سربینه (رختکن) وجود داره. باغ فین و مجموعه بناهای اون که شامل حمام فین هم میشه سال ۱۳۱۴ با شماره ثبت ۲۳۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌. بعد از تلاش‌های چند ساله یونسکو هم در سال ۲۰۱۱ میلادی این مجموعه رو در فهرستش به ثبت رسوند.
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
شهری
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 100%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 100%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال