درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
شیراز
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

باغ ارم

امتیاز
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
nan
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، شیراز، خیابان ارم
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
باغ ارم فارس
  عکس‌های سایت - 5
 عکس‌های کاربران - 1
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما
userPicture
emoji

معرفی کلی

معروف‌ترین باغ شیراز، باغ ارم هست که داخل یکی از خیابون‌ها به همین اسم قرار داره. مساحت باغ ارم 110 هزار و 380 متر مربعه. باغ ارم هم جایی تاریخی هست، هم باغ گیاه‌شناسی؛ همچنین یک موزه داره که از سال 1345 به دانشگاه شیراز واگذار شده و زمانی هم باشگاه دانشگاه و دانشکده حقوق بوده. هیچکس نمیدونه این باغ رو چه کسی و در چه تاریخی ساخته، اما در سفرنامه‌های قرن 10 و 11 هجری از این باغ نام برده شده و مطمئن هستیم که زمان سلجوقیان و آل اینچو پا برجا بوده. زمان کریم خان زند هم دستی به این باغ می‌کشن و در زمان قاجاریه هم در اختیار سران ایل قشقایی بوده، اما اون عمارت زیبایی که درست وسط باغ هست رو زمان سلطنت شاه شاهان، ناصرالدین شاه می‌سازن.
دورتا دور باغ پر از سروناز، کاج، افرا، ارغوان، بید مجنون، سیاه بید، زبان گنجشک، بید مشک، سپیدار، اکالیپتوس، انار، ازگیل، نارنج، خرمالو، گردو، زردآلو، بادام، سیب، به و گلابی هست که قد بعضیاشون به 35 متر هم میرسه. داخل تمام باغ جوی‌های آب زیبا با کاشی‌های فیروزه‌ای هست که مثل رگ‌های آبی باغ ارم می‌‎مونه و با صدای آب آرامش رو به این باغ آورده. جلوتر که برید صدای موزیک سنتی هم بیشتر میشه و به همون عمارت سه طبقه زیبا می‌رسید که چهار قرن قدمت داره و یکی از شاهکارهای معماری زمان قاجار محسوب میشه.
این ساختمون پر از کاشی‌های رنگی و گچبری‌های استادانه و نقاشی‌های منحصر به فرده که روحیه‌تون رو عوض می‌کنه. معماری دو طبقه بالایی ساختمون از تخت جمشید الهام گرفته و در نقاشی‌های این ساختمون می‌تونید طرح گل و بوته و اسلیمی و تابلوهای مختلفی از شکار و چهره خانوم‌ها و قصرهای اروپایی رو ببینید که با فن مرجوک کشیده شدن. بالای عمارت هم یک هلال زیبا هست که خود معمارهای شیرازی بهش میگن سنتوری. روی این هلال با کاشی‌های رنگی تصاویری از ناصرالدین شاه، داستان‌های شاهنامه و قصه‌های مذهبی هست. موزه سنگ‌های قیمتی رو هم می‌تونید در این ساختمون پیدا کنید. شیراز همه سال زیباست ولی اردیبهشت یه چیز دیگه ست. باغ ارم با 8 باغ ایرانی در تاریخ 6 تیر 1390 ثبت جهانی شده.
کاربری
تاریخی
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
شهری
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان فارس، شیراز، خیابان ارم

برچسب‌ها:

جاهای دیدنی شهر آباده عکس جاهای دیدنی آباده جاهای دیدنی آباده با آدرس جاهای دیدنی آباده با عکس مکان های دیدنی آباده جاهای تفریحی آباده
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه