درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
همدان
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

بازار همدان

امتیاز
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
nan
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان همدان، شهر همدان، محدوده خیابان های اکباتان، باباطاهر و شهدا
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
بازار همدان
  عکس‌های سایت - 3
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما
userPicture
emoji

معرفی کلی

مجموعه بازار همدان از 36 بازار، راسته بازار و 26 سرا و کاروانسرا تشکیل شده.این مجموعه، از آثار دوره قاجاریه به حساب میاد و در مرکز این شهر قرار داره. اکثر راسته‌ها و سراهای این بازار، با سبک معماری دوره قاجاریه ساخته شده. این مکان تاریخی حدود 30 هکتار وسعت داره و عمده فروش‌ها و خرده فروش‌ها در کنار هم در آنجا فعالیت میکنن. در این مجموعه، بناهایی مثل مسجد، حمام، زورخانه و چایخانه هم وجود داره.
راسته آهک‌فروش‌ها، سرگذر، آهنگرها، زنجیرسازها، چلنگرها، پالاندوزها، گونی‌فروش‌ها، چاقوسازها، راسته حسین خانی، راسته حاج فضل‌الله، حلّاج خانه، حلبی‌سازها، دبّاغ‌خانه، رزین‌بُرها، زغالی‌ها، زرگرها، سبزه میدان، سمسارخانه، شالار یهودی، شیشه‌فروش‌ها، صحّاف‌خانه، صندوق‌سازها، علاق‌بندها، قصاب‌ها، قیصریه فرش فروش‌ها، نجّارها، قنّادها، کاه فروش‌ها، کفشدوزخانه بزرگ، کفشدوزخانه کوچک، کهنه فروش‌ها، گیوه‌کش‌ها، مسگرها، نخود بریزها، نمدمال‌ها، بازارها و راسته بازارهای شهر همدان هستن. هر کدوم از این بازارها، که مثل بازارهای بیشترِ شهرهای قدیمی سرپوشیده هستن. به یک جنس خاص اختصاص دارن و کسایی که شغل مشترکی داشتن، در هر راسته و بازار با هم فعالیت میکردن. به همین خاطر، مردم با توجه به اینکه چه چیزی می‌خواستن، می‌دونستن که باید کجا برن و از کدوم قسمت بازار خرید کنن.
بعضی از بازارها هم مثل کاروانسراها، به نام آدمای ثروتمند بودن که برای کسب در آمد بیشتر ساخته میشدن. مثل بازار قیصریه (بازار فرش فروش‌های فعلی) که میرزا کاظم منشی قاجاریه، اون رو پشت کاروانسرای خودش (کاروانسرای میرزا کاظم)، ساخت. همدان به خاطر قرارگرفتن در مسیر راه‌های ارتباطی شهرهای غربی و همینطور زائرهای زیادی که از شهرهای دور و نزدیک و برای زیارت عتبات عالیات در این شهر توقف میکنن. موقعیت خاص و ویژه‌ای داره و در دوره صفویه هم اهمیت اقتصادی و جغرافیایی زیادی داشته. اگه به نقشه همدان دقت کنید، همه بازارهای همدان، دورتا دور مسجد جامع ساخته شدن و تاجرها و حجره‌دارها، نماز ظهر و عصر رو اونجا به جا میاوردن. مجموعه بازار همدان، در سال 1377 و با شماره 2027 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده.
کاربری
محدوده قرار گیری
موقعیت ترافیکی
محیط
معماری
آب و هوا

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان همدان، شهر همدان، محدوده خیابان های اکباتان، باباطاهر و شهدا

برچسب‌ها:

بازار همدان همدان جاذبه های استان همدان در همدان کجا بریم جاهای دیدنی همدان پیشنهاد سفر
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه