درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
اصفهان
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
بازار اصفهان
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به بازار اصفهان چیست؟

بازار اصفهان

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان اصفهان، شهر اصفهان، میدان امام
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

بازار اصفهان

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان اصفهان، شهر اصفهان، میدان امام
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

ورودی بازار اصفهان، سر در بازار قیصریه ست. خیلی‌ها فکر می‌کنن بازار اصفهان فقط همون بازار قیصریه ست که ورودی‌اش از میدون نقش جهان شروع میشه اما بازار قدیمی اصفهان خیلی بزرگ‌تره. محدوده بازار از سر در بازار قیصریه شروع میشه و تا مسجد جامع عتیق ادامه داره. کمتر بازاری در ایران این نوع معماری رو داره. گفته شده اینجا زمانی 100 کاروانسرا وجود داشته؛ چون اصفهان از قدیم مرکز معامله و تجارت بوده. کاروان‌سرای جده یا مادرشاه هم جزو معروف‌ترین هاست. بخش اصلی بازار اصفهان بین سال‌های ۹۸۰ تا ۹۹۹ هجری شمسی در دوره حکوت شاه عباس ساخته شده.
در کتاب‌ها و سفرنامه‌های قدیمی وصفی از این بازار نوشته شده. بعضی از این مغازه‌ها از 400 سال پیش تا الان یک نوع کالا رو می‌فروشن، به علاوه گفته شده کمیاب‌ترین جنس‌ها رو هم میشد در این بازار پیدا کرد. بعضی از قسمت‌های بازار قدیمی اصفهان سقف داره و بعضی‌ها هم نداره و ارتفاع اون تا 7 متر هم می‌رسه. همه سقف‌ها هم طاق قوسی دارن. از اینجا تا مسجد جامع اصفهان در راه راسته‌های بازار قیصریه، بازار گلشن یا جارچی، بازار دروازه‌ اشرف، بازار لواف‌ها، بازار آهنگرها، بازار کفشدوزها، بازار رنگرزها، چهارسو یا بازار مقصودبیک، بازار نیماورد (از بخش‌های خیلی قدیمی بازار)، بازار زرگرها، بازار قنادها (زمان صفویه خاص قلم‌زن‌ها و قندیل‌سازها بود)، بازار مجلسی و بازار بزرگ که از میدون نقش جهان شروع و به بازار طوقچی ختم میشه و همچنین در طول این بازارها، سراها، تیمچه‌ها، مسجدها، مدرسه‌ها و حمام‌های زیادی وجود داره.
بازار مسگرها بهترین جا برای خرید ظروف و صنایع دستی مسی هست و حتی میشه ساخته شدنشون رو هم از نزدیک دید. به جز ظروف مسی، مینا کاری و خاتم کاری‌های خیلی خوبی هم در بازار پیدا میشه. در بازار قیصریه و نزدیکی‌های بازار چارسوق، قبلا ضرابخونه هم بوده که خودش نشون میده چقدر این بازار رونق داشته؛ ولی جالبتر این که اون ضرابخونه الان بانک شده. بهترین و باشکوه‌ترین قسمت بازار اصفهان، بازار قیصریه یا همون بازار سلطانیه ست. اون زمان مرغوب‌ترین محصولات و گرون‌ترین پارچه‌ها در این بازار مبادله می‌شده. طوری که ژان شاردن سیاح فرانسوی درباره بازار اصفهان میگه: «از سردر قیصریه، وارد بزرگ‌ترین و مجلل‌ترین بازارهای اصفهان می‌شویم که محل فروش پارچه‌های گرانبهاست و گنبد منقش بزرگی در وسط آن قرار دارد. در طرف راست این گنبد، ضرابخانه و در طرف دیگر آن کاروانسرای الَله بیک بنا شده است».
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال