درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
شیراز
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

ارگ کریم خان شیراز

امتیاز
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
nan
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، شیراز، میدان شهدا، شهرداری سابق
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
ارگ کریم خانی فارس
  عکس‌های سایت - 5
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما
userPicture
emoji

معرفی کلی

نبش میدون شهدا یا شهرداری سابق، ارگ کریم خان شیراز با ظاهر تنوند و استوار خودش خودنمایی میکنه. اون زمان‌ که کریم خان داشت پایه‌های حکومت‌اش رو در شیراز می‌ریخت، خیلی از معماری صفوی خوشش میومده. واسه همین هم بهترین معمارها رو استخدام می‌کنه و مرغوب‌ترین مصالح رو هم از داخل و خارج از کشور تامین میکنه و ارگ کریمخان شیراز به سرعت هرچه تمام حاضر میشه.
ارگ کریمخانی در زمان زندیه، هم کاربرد نظامی داشته و هم مسکونی. حاکم‌ها و فرماندارای محلی در این ارگ زندگی می‌کردن. هر چهار طرف بنا برج و بارو وجود داره که متاسفانه برج شرقی به خاطر وجود حموم خصوصی در اون قسمت و آب‌های زیرزمینی به مرور زمان 30 درجه کج شده. دور بنا هم برای دفاع بیشتر خندق بوده. این ارگ رو به شیوه اصفهانی ساختن. یعنی درونگرایی به خوبی رعایت شده. ظاهر بنا خشک و خشنه. قسمت‌های شمال، جنوب و غرب مسکونی بودن و هر کدوم یک ایوان و شش اتاق مسکونی داشتن. تموم اتاق‌های این ارگ به هم وصل هستن. بالای ورودی اصلی، کاشی‌کاری از نوع هفت رنگ هست که صحنه نبرد رستم و دیو سفید رو نشون میده و مربوط به دوره قاجاریه میشه. ارگ کریمخانی پنجره‌های چوبی مشبک زیبا و زیادی داره که با شیشه‌های رنگی درست شدن.
تالارها هم با دو سقف پوشیده شدن که یکی سقف طاقدار با مقرنس‌های گچی که بخش داخلی اون تزیین شده و اون یکی سقف کاذب که با فاصله نسبت به سقف اصلی درست شده. در بخش داخلی سقف اصلی تالار‌ها نقاشی‌های زیبایی وجود داره که شبیه نقاشی‌های صفوی هستن. وسط ارگ هم یک حوض با صفاست که فواره هم داره. در ضمن آب این مجموعه یکی از بهترین آب‌های مصرفی شیراز محسوب میشه که از قنات رکن آباد تامین میشه.
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان فارس، شیراز، میدان شهدا، شهرداری سابق

برچسب‌ها:

جاهای دیدنی شهر آباده عکس جاهای دیدنی آباده جاهای دیدنی آباده با آدرس جاهای دیدنی آباده با عکس مکان های دیدنی آباده جاهای تفریحی آباده
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه