درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
یزد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

آسیاب آبی کوشک ‌نو

امتیاز
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست

معرفی کلی

آسیاب آبی کوشک ‌نو در شهر یزد قرار گرفته. در استان یزد آسیاب‌های بادی زیادی وجود دارن که خیلی قدیمی هستن و جزو آثار تاریخی این استان به حساب میان. جالب اینجاست که این آسیاب با اینکه قدمت زیادی داره، هنوز هم از طریق آب قنات فعاله و گندم‌ها رو آسیاب میکنه. بنای آسیاب آبی کوشک نو به دوران صفویه تا قاجار تعلق داره. در عمق ۲۲ متری از سطح زمین قرار گرفته و یکی از آسیاب‎‎های ارزشمند استان به حساب میاد. در سال‌های اخیر کارایی برای بازسازیش انجام شده.
در قدیم آسیاب کوشک نو از طریق قنات زارچ که در حال حاضر یکی از قنات‏‏های فعال و حائز اهمیت استان یزد هست، تأمین و تغذیه می‌شده. این آسیاب تونل‌های پیچ در پیچ زیادی داره. قنات زارچ، قدیمی‌ترین و طولانی‌ترین قنات جهانه که 100 كيلومتر طول داره. تعداد چاه‌های اون 2115 حلقه و سابقه‌ای بیش از 3000 سال داره. این قنات زیبا، یکی از جاذبه‎‎های تاریخی استان یزد و نشونه تلاش و پشتکار مردم زحمتکش این استانه. در سال 1393 در فهرست آثار ملی کشور ثبت و در حال حاضر پرونده اون در حال ارسال به یونسکو برای ثبت جهانیه.
متاسفانه در حال حاضر دو رشته آب گرم و آب شیرین آسیاب آبی کوشک نو خشک شده و تنها رشته آب جاری در اون، آب شوره که هنور هم این آسیاب رو قادر به فعالیت و آسیاب کردن گندم مورد نیاز کرده. راهروی ورودی، میانه، انتهایی، کانال تهویه، تونل دستکنده(مسیر قنات)، تنوره(تغار رستم)، مسیر تنوره و محل آسیاب از جمله بخش‎‎های مختلف آسیاب آبی کوشک نو هستن.
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : یزد، حاشیه بلوار بسیج

برچسب‌ها:

آب انبار رستم گیو و بدنه بلوار بسیج ، محله زرتشتیان استان یزد جاذبه های استان یزد جاهای دیدنی یزد با عکس ایران گردی مسافرت
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه