درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

شهر اصفهان
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
##userName##
##userName## در انتظار تایید
##userAssigned##
##timeAgo##

##summery##

##text##

##picCount##+
عکس
مشاهده
##like##
##disLike##
##answersCount##
آیا می خواهید کمترین قیمت ها را به شما اطلاع دهیم
هنگامی که قیمت پرواز های
به
کاهش یابد به شما اطلاع دهیم

آرامگاه صائب تبریزی

امتیاز
0 نقد
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان اصفهان، شهر اصفهان،‌خیابان صائب
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
خانه‌ی طباطبایی‌ها بخش اندرونی
  عکس‌های سایت - 5
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما

معرفی کلی

آرامگاه صائب تبریزی در باغ شخصی ایشون که به باغ تکیه معروف بوده و کنار نهـر نیاصرم قرار داشته، واقع شده. آرامگاه فعلی صائب، در سال 1346 و با الهام از سبک معماری دوره زندگی ایشون، یعنی دوره صفویه ساخته شده. این بنای زیبا با ایوونی که حدود چهارده متر طول، شش متر عرض و هشت متر ارتفاع داره، حدود دو متر از سطح باغ بالاتره و ده پله سنگی سراسری داره. روی سرستون‌های این ایوون زیبا، قوس‌های جناغی قرار گرفتن و زیر سقف هم با طرح شطرنجی آینه‌کاری شده. صائب تبریزی در تبریز به دنیا اومده اما در اصفهان از دنیا رفته. به خاطر همین بهش تبارزه یا تبریزی‌های اصفهان می‌گفتن. در حال حاضر آرامگاهش در محله لَنبان اصفهان، جایی که اون موقع‌ها به تکیه صائب معروف بوده و وسط باغی زیبا قرار گرفته. میرزا محمّدعلی صائب تبریزی، سال 1016 ه.ق و در تبریز به دنیا اومد. پدرش تاجری معروف بود و خانواده‌اش جزو هزار خانواده‌ای بودن که اون زمان به دستور شاه عباس اول صفوی از تبریز کوچ کردن و در محله عباس‌آباد اصفهان زندگیشون رو از سر گرفتن. همینطور که روزها سپری می‌شدن، صائب بزرگ‌تر می‌شد و در مدرسه‌های اون زمان اصفهان، علوم زمان خودش رو فرا می‌گرفت. تا اینکه در جوانی به حج رفت و از اونجا هم به مشهد سری زد.
صائب در سال 1034 ه.ق، از اصفهان به هندوستان سفر کرد و بعد به هرات و کابل رفت. حکمران کابل، خواجه احسن‌الله مشهور به ظفرخان که خودش هم شاعر و ادیب بود برای صائب احترام زیادی قائل بود و به همین دلیل اون رو در سفر مهمی که به دَکَن داشت، به همراه خودش برد. اون زمان به هندوستان، دَکشن می‌گفتن و دلیل سفر ظفرخان و صائب به دکن، تاج‌گذاری «شاه جهان» بوده. شاه جهان، پدر شاه شجاع که حافظ بهش ارادت خاصی داشته. صائب در سال 1043 ه.ق به ایران برگشت و زندگی در اصفهان رو دوباره از سر گرفت. شاه عباس دوم صفوی هم برای صائب احترام خاصی قائل بود و بهش مقام ملک‌الشعرایی داد. صائب، سال 1086 یا 1077 ه.ق و در سن هشتاد سالگی از دنیا رفت و در اصفهان به خاک سپرده شد.

سنگ مزار صائب تبریزی قطعه سنگ مرمری یزدی هست که سنگ مزار قدیمی رو وسط این سنگ مرمر جا دادن. سنگ اصلی مزار به دو قسمت تقسیم شده؛ کتیبه‌ای‌ شامل یه مطلع و یه غزل از صائب به خط «محمد صالح اصفهانی» خوشنویس مشهور دوران صفوی. روبه روی ایـوون آرامگاه، حوض و آب‌نمای بزرگی مثل حوض عمارت چهلستون ساخته شده و بالای قبر صائب هم سه قبر دیگه که متعلق به بچه‌های صائب و نوه دانشمندش میشه وجود داره. بیشتر
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

2
  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان اصفهان، شهر اصفهان،‌خیابان صائب

برچسب‌ها:

جاذبه های گردشگری اصفهان جاهای دیدنی اصفهان اصفهان مکان های تاریخی اصفهان آرامگاه های اصفهان گردشگری داخل شهر
نمایش پست در هر صفحه
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه