درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
همدان
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

آرامگاه بابا طاهر

امتیاز
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
nan
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان همدان، شهر همدان، بلوار فلسطین، میدان باباطاهر
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
آرامگاه بابا طاهر
  عکس‌های سایت - 5
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما
userPicture
emoji

معرفی کلی

باباطاهر همدانی که به بابا طاهر عریان معروف بوده؛ عارف، شاعر و دو بیتی سرای همدانی هست. این شاعر برجسته، اواخر قرن چهارم و اواسط قرن پنجم ه.ش و زمان حکومت طغرل بیک سلجوقی زندگی میکرده. بابا لقبی بوده که به اهل تقوا داده می‌شده و عریان بودن هم به دل بریدن ایشون از تعلق‌های دنیایی اشاره میکنه. آرامگاه باباطاهر، شمال شهر همدان و وسط میدونی بزرگ قرار گرفته.
بنای مقبره چند بار بازسازی شده‌ و قدمت مقبره اصلی ایشون به دوره سلجوقیان و قرن ششم قمری میرسه. مقبره اصلی، برجی 8 ضلعی و آجری بوده که زمان حکومت رضاخان پهلوی، بنای آجری دیگه‌ای به جای اون ساخته شده. زمانی که مقبره اصلی رو بازسازی می‌کردن، لوح کاشی فیروزه‌ای پیدا میکنن که مربوط به قرن هفتم هجری می‌شده. کتیبه‌ای به خط کوفی برجسته و آیاتی از قرآن بوده و الان هم در موزه ایران باستان نگهداری میشه. احداث بنای جدید در سال ۱۳۴۴ ه.ش و با همت انجمن آثار ملی و شهرداری وقت همدان و توسط مهندس محسن فروغی انجام شده‌.
آرامگاه بابا طاهر در زمان خودش از شاهکارهای معماری به حساب میومده. طرح اصلی اون از معماری‌ قرن‌های 7 و 8 قمری گرفته شده بود. بنای اصلی آرامگاه، مربعی به ابعاد 10در 10 هست. این مربع از مجموعه منشورهایی تشکیل شده که مدخل‌های ورودی و منفذهای نور دارن و با کلا‌ف‌های بتونی داخلی محکم شدن. پی سازی این مقبره از سنگ و آهک هست و استخوان بندی اون از آجر و کلاف‌کشی‌های بتونی درست شده. ستون‌های هشت گانه برج، قطعه سنگ مزار، کف و پله‌های آرامگاه از سنگ گرانیت سنگ تراشی شده است. نما و فرش بنای آرامگاه باباطاهر همدان از سنگه و داخلش هم کتیبه‌هایی از کاشی وجود داره. سقف آرامگاه کاشی‌کاری معرق داره.
در محوطه داخلی ارامگاه ۲۴ دو بیتی، روی ۲۴ قطعه سنگ زیبا حک شده و پایین اطراف محوطه داخلی مزار نصب شده. آرامگاه باباطاهر با شماره ۱۷۸۰ و در سال ۱۳۷۶ به ثبت آثار تاریخی و ملی ایران رسیده.
کاربری
محدوده قرار گیری
موقعیت ترافیکی
محیط
معماری
آب و هوا

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان همدان، شهر همدان، بلوار فلسطین، میدان باباطاهر

برچسب‌ها:

آرامگاه بابا طاهر عریان همدان جاذبه های استان همدان در همدان کجا بریم جاهای دیدنی همدان پیشنهاد سفر
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه