درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
همدان
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

آرامگاه استر و مردخای

امتیاز
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
nan
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان همدان، شهر همدان، خیابان شریعتی، نرسیده به میدان امام خمینی، کوچه استر
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
آرامگاه استر و مردخای
  عکس‌های سایت - 4
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما
userPicture
emoji

معرفی کلی

در کتاب مذهبی یهودی‌ها به نام مگیلت (طومار) استر و همین‌طور نوشته‌های تاریخ نویس‌های یونانی، در مورد داستان استر و مردخای روایت‌های مختلفی وجود داره. در تاریخ یونان باستان نام اخشوروش، اسیروس ترجمه شده و روایتش به داستان زندگی خشایار شاه نزدیک‌تره. گاهی هم این نام به اردشیر نسبت داده شده. در طومار استر سالی که این اتفاق مهم افتاده، چهل سال بعد از آزادی و مهاجرت از بابل ذکر شده. یه جورایی این اتفاق، زمان داریوش اول رخ داده.
آرامگاه استر و مردخای، از يادمان‌هاي مذهبي به جا مونده از قوم كليمي در همدان هست. این آرامگاه، هر سال میزبان کلیمی‌های زیادی از سراسر دنیاست. زائرين كليمي در روزهای مخصوصی، مراسم مذهبي خودشون رو در این مکان برگزار می‌کنن. اين مراسم كه به جشن پوريم معروفه، اواخر اسفند و اوایل فروردين ماه برگزار میشه. جشن پوریم، بزرگداشت سالروز نجات كليمي‌ها از قتل عام توسط استر، ملكه خشايار شاه(445-486 ق.م) و مردخاي هست. این جشن، با دعا و نيايش، گرفتن روزه و مراسم افطار و خوندن طومار مگيلا شروع میشه. با هدیه دادن و ديد و بازديد و جشن و سرور تموم میشه.
مقبره استر و مردخای، که در سال 1316 و با شماره 216 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده. از سنگ و آجر و در دوران مغول (قرن هفتم) و زمان صدارت سعدالدوله درست شده. همچنین روی ساختمان قدیمی‌تری که متعلق به قرن سوم هجری بوده، بنا شده. قسمت داخلی این آرامگاه شامل ورودی، دهلیز، مقبره، ایوان و شاه‌نشین میشه.
وسط اتاقی مربع شکل و روی دو مقبره، دو صندوق منبت‌کاری شده نفیس وجود داره. یکی از این صندوق‌ها که قدمت بیشتری داره و در ضلع جنوبی قرار گرفته، به استر تعلق داره. اطراف صندوق متن عبری‌ای دیده میشه که به ساخته شدن این صندوق اشاره میکنه. صندوق دوم که تقریبا شبیه صندوق استر هست به مردخای تعلق داره. این صندوق، توسط استاد عنایت‌الله ابن حضرت قلی تویسرکانی از منبت‌کارهای برجسته در سال 1300 (متعلق به قرن هشتم و نهم) ساخته شده. بالای دیوار مقبره هم یک کتیبه گچ‌بری شده، با خط برجسته‌ی عبری چشم‌نوازی میکنه.
کاربری
محدوده قرار گیری
موقعیت ترافیکی
محیط
معماری
آب و هوا

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان همدان، شهر همدان، خیابان شریعتی، نرسیده به میدان امام خمینی، کوچه استر

برچسب‌ها:

بقعه آرامگاه استر و مردخای همدان جاذبه های استان همدان در همدان کجا بریم جاهای دیدنی همدان پیشنهاد سفر
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه