درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
کازرون
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

آتشکده کازرون

امتیاز
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
nan
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، کازرون، ده کیلومتری شهر، جاده کازرون - بالاده، جاده چهار طاق
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
آتشکده کازرون فارس
  عکس‌های سایت - 4
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما
userPicture
emoji

معرفی کلی

آتشکده کازرون حدود ده کیلومتر قبل از ورود به کازرون، سمت چپ جاده قدیمی شیراز و ورودی دشتی که از کازرون و از طریق جره به فراشبند میره واقع شده. این آتشکده یکی دیگه از آثار تاریخی به جا مونده از دوره ساسانیان هست که چون توسط اعراب تخریب شده، حدس زده میشه که آتشکده بوده. البته نظریه‌های مختلفی درباره تخریبش وجود داره اما قوی‌ترین احتمال همینه. این آتشکده روی تپه‌های کم ارتفاع قرار گرفته‌ که از فاصله دور دیده نمیشه و به همین دلیل آتشکده کوچیکی به نظر می‌رسه. آندره گدار و ماکسیم سیرو اعتقاد دارن که با توجه به این که ساختمون چهار طاق کازرون از همه جهت شبیه کاخ سروستان هست، پس میشه بنا رو به دوره سلطنت بهرام‌ پنجم (گور) نسبت بدیم.
علاوه بر این آندره گدار گفته: «من قسمتی از دیواری که منطقه را محصور می‌کرده، باز یافتم. در داخل یک گودی بر زمین وجود دارد که بدون شک محل استخری بوده که از میان رفته است». آتشکده کازرون یک چهارطاقیه و ساختمون‌های این مدلی در ایران خیلی دیده میشه. این بنا تالار مربع شکل داره که هر وجه اون با یک طاق بیضی شکل به بیرون راه داره و بالای اون هم یک گنبد وجود داره. ابعاد خارجی بنا ۳۰/۵×۳۰/۵ متر، ضخامت دیوارها یک متر و دهانه طاق‌ها ۵۰/۲ متره. گنبد بنا کاملا خراب شده و ازش چیزی باقی نمونده و مشخص نیست که آجری بوده یا از قطعات سنگ ساخته شده. این گنبد طوری ساخته شده که به قسمت پایین خودش وصل نبوده و فقط روی اون قرار داده شده. پایه‌ها از قطعه سنگ‌های تراشیده ساخته شدن و با چینه‌های منظم به کمک ملاطی ضخیم از گچ ساخته شدن که این روش سنگ‌چینی، داخل پایه‌ها هم ادامه داشته. آتشکده کازرون سال ۱۳۱۸، با شماره ۳۳۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده.
کاربری
تاریخی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
کوهستان
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان فارس، کازرون، ده کیلومتری شهر، جاده کازرون - بالاده، جاده چهار طاق

برچسب‌ها:

جاهای دیدنی شهر آباده عکس جاهای دیدنی آباده جاهای دیدنی آباده با آدرس جاهای دیدنی آباده با عکس مکان های دیدنی آباده جاهای تفریحی آباده
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه