درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
مشهد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
آبشار ارتکند
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به آبشار ارتکند چیست؟

آبشار ارتکند

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان خراسان رضوی، مسیر شهرستان کلات به مشهد مقدس
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

آبشار ارتکند

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان خراسان رضوی، مسیر شهرستان کلات به مشهد مقدس
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

آبشار ارتکند در مسیر شهرستان کلات به مشهد مقدس و نزدیک روستا و آبگرم ارتکند و بین صخره‌های ستبر خودنمایی میکنه. این آبشار هر سال میزبان کلی از گردشگرها و سنگ نوردهای عاشق طبیعته. روستاى ارتکند مجموعه‌اى از کوه و رودخانه و جنگل و آبشاره که طبیعت چشم نوازش برای هر کسی دیدنیه. برای رسیدن به آبشار ارتکند اول باید از روستای سررود که در ۷ کیلومتری جاده اصلی هست، بگذرید. این روستا آب و هوای خشکی داره و کوهه‌ای تک خانه در ۸ کیلومتری غرب و «سرشاو» در ۳ کیلومتری شمال شرق این آبادی واقع شدن در مسیر دره بعد از گذشتن از باغ‌ها و شالیزار‌ها و چند مجموعه پرورش ماهی، به روستای کوچک ارتکند و رود ارتکند میرسین که از کوه‌های هزار مسجد سرچشمه می‌گیره و از کنار این آبادی می‌گذره.
مسیر دره اصلی، شیب تند و عمق زیادی داره و خودش رو تا گذرگاه قله قره داغ بالا میکشه. ارتفاع قله تا کف دره به حدود ۱۰۰۰ متر می‌رسه که این دره به صورت چین دار، صخره‌ای، مرتفع و با درخت‌های منفرد اورس خود نمایی می‌کنه. در ادامه مسیر بعد از طی کردن ۵ کیلومتر، به تفرجگاهی میرسید که سمت چپ اون دره آبشارخانه زو و سمت راستش دره درخت بی بی قرار داره. جوری که مسیر اصلی، از سمت چپ از بین رودخونه و درخت‌ها به سمت آبشار ارتکند پیش میره و اول این مسیر دره رو با عرض کم و درخت‌های زیاد میبینید تا اینکه راه از مسیر سنگی و پر آب ادامه پیدا می‌کنه و در نهایت به منطقه بازی می‌رسه که خانه زو اسمشه و معمولاً در این منطقه علفزارهای بلند و پوشش پراکنده درختان اورس دیده میشه که در فصل‌های بهار و تابستون مورد استفاده گوسفند داران قرار می‌گیره.
در ادامه مسیر بعد از طی کردن یه سربالایی، دوباره دره باریک میشه و در سمت راست اون تونل پر آبی همراه با آبشار کوچیک اما زیبا به چشم می‌خوره. بعد باید از سمت چپ قسمت انتهایی مسیر رو ادامه بدید و بعد از یک سنگ نوردی مختصر به مسیری باریک با دیواره‌های سنگی بلند که دو طرف آبشار قرار دارن، می‌رسید. این آبشار ۱۰ متر ارتفاع داره و شکل کلاهکه و دیواره‌های سنگی بسیار زیبا و پوشیده از آب اون رو احاطه کردن و آب از همه طرف به شکل‌های مختلف از دل سنگ بیرون اومده و داخل رودخانه جاری میشه. وجه تسمیه خانه زو هم از همین قسمت که سرچشمه رود هست، گرفته شده و ادامه مسیر بعد از آبشار بدون کار فنی امکان پذیر نیست.
نزدیکی آبشار ارتکند مجتمع تفریحی، اقامتی و گردشگری باغ بهشت و کنار امامزاده سید میر اسماعیل رضوی روستای سررود قرار داره. این مجتمع امکانات اقامتی‌ای مثل ویلا و آلاچیق و امکانات تفریحی‌ای مثل مینی گلف، دوچرخه سواری، زمین بازی، فوتبال دستی، پینگ پنگ و غیره داره. این مجتمع مدرن و زیبا که در باغی رویایی قرار داره، یک آبشار طبیعی هم داره.
کاربری
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
کوهستان
معماری
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال