درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
دسته‌بندی مطالب
صفحه اصلی
اقامت‌گاه‌ها
تورها
صنایع دستی و سوغات
کرونا
جاذبه‌های دیدنی
غذاهای محلی
آداب و رسوم
مقاله
جستجو بر اساس
مکان
عبارت
روستای ابیانه
چک‌ چک اردکان
koochita
109

چک‌ چک اردکان

چک‌ چک اردکان يکی از زيارتگاه‌های مهم زرتشتی هاست. اين زيارتگاه که زرتشتی‌ها به اون پيرسبز هم میگن، در 43 کیلومتری شرق شهرستان اردکان و داخل کوه‌های بین اردکان و انجيره قرار داره. زرتشتی‌ها هر سال برای برگزار کردن مراسم نیایش، تجمع بزرگ شون را از روز 24 خرداد به مدت چهار روز که خود زرتشتی ها در اصل بهش میگن روز اشتاد تا انارام از ماه خرداد، در اين زيارتگاه دور هم جمع و به دعا و نيايش مشغول میشن که دیدن مراسمشون واقعا خالی از لطف نیست.

چک‌ چک اردکان

میگن که اسم «چک چک» یا «چک چکو» از صدای قطره‌های آبی گرفته شده که از یک صخره‌ چکه میکنه و در حال حاضر داخل یه منبع ذخیره میشه. نیایشگاه چَک چَک اردکان امکانات رفاهی‌ای مثل برق، آب آشامیدنی و یه سری اتاق داره که برای استراحت ساخته شده و به اون‌ها «خیله» میگن و در یکی از اتاق‌ها چاهی به عمق بیشتر از ۵۰ متر وجود داره. زرتشتی‌ها اعتقاد دارن که وقتی عرب‌ها به ایران حمله کردن که باعث سقوط پادشاه ساسانی اون زمان یعنی یزد گرد شد، نیک بانو دختر شاه برای فرار از دست سربازای تازی به سمت اردکان اومد و درست لحظه‌ای که سپاهیان به اون نزدیک شدن، دهانه کوه باز شده و نیک بانو توی کوه مخفی شد.

نمونه‌های زیادی از مخفی شدن شاهدخت‌های ساسانی داخل کوه، در استان یزد و کرمان وجود داره. تاریخدان‌ها افسانه‌های مرتبط با «پنهان شدن در دل کوه» رو اینجوری تعبیر کردن که شاهدخت‌های ساسانی برای جلوگیری از اسیر شدن و مورد تجاوز قرار گرفتن، خودشون رو سر به نیست میکردن و بازمانده‌ها برای شادی و آرامش آن‌ها، جایگاه‌هایی رو به نام آن‌ها نسبت دادن و واسه همین هم هست که این محل‌ها به عنوان زیارتگاه زرتشتی‌ها شناخته میشه.

چنار عظیم و قدیمی این کوه هم به پیر سبز معروفه که کلا نمونه‌های این چنار و درخت‌های همیشه سبز قدیمی در کنار همه‌ی زیارتگاه‌ها همیشه به وفور دیده میشه و زرتشتی‌ها این درخت‌ها را روح مرده‌های پرقدرت، خدایان و یا پری‌ها میدونن که الان دیگه دارن با این قالب جدید به زندگی خودشون ادامه میدن.

اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
نظر خود را در مورد سفرنامه با ما در میان بگذارید