درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
دسته‌بندی مطالب
صفحه اصلی
اقامت‌گاه‌ها
تورها
صنایع دستی و سوغات
کرونا
جاذبه‌های دیدنی
غذاهای محلی
آداب و رسوم
مقاله
جستجو بر اساس
مکان
عبارت
باغ پهلوان پور
امامزاده عبدالله بافق
میبد یزد
koochita
185

میبد یزد

میبد یزد از بناهای تاریخی و دیدنی ایران است. اکثر سازه‌های این شهر تاریخی از جنس گل و خشته که واقعا جاهای کاه گلی به آدم انرژی مثبت و حال خوب منتقل می‌کنه.

خونه‌های اعیونی از جاهای خوب دیگر میبد یزد که تقریبا میشه گفت جزء معروف ترین مکان‌های دیدنی شهر تاریخی استان یزد است، خونه‌های اعیونی، که از بین کوچه پس کوچه‌های کویری خودنمایی می‌کنن شمارو این خونه در اصل یادگاری حاجی سالار نوادگان حکیم که از طبیبای معروف در زمان قدیم بوده، که از ساختمون‌های خوب قدیم است. خانه سالار به صورت حیاط مرکزی ساخته شده. یعنی فضاها و اتاق‌ها در چهار طرف حیاط قرار گرفتن. به وجد میاره که از این خونه‌ها دیدن کنید، یکی از این خانه‌های خوب، خانه سالاره که در دوره قاجار ساخته شده و در محله میبد یزد بالا قرار داره.

وسط این حیاط یک حوض زیبای فواره‌‌دار وجود داره و چهار باغ لچکی شکل، یعنی به شکل سه گوش هستن که اطراف این حوض قرار گرفتن، که بسیار زیبا و دلنشین این فضا. خانه سالار توی سال 1379 به شماره 3695 به ثبت رسید و بعدش خانه رو مرمت و بازسازی کردن. بعد از مرمت به عنوان پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی از اونجا استفاده میشه.

میبد یزد

مسجد جامع یکی از جاهای مذهبی میبد یزد است که با شماره‌ی ۱۳۴۷ به ثبت ملی رسیده که به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مسجد‌های تمدن اسلامی شناخته شده و اولین قسمت‌های مسجد، درقرن دوم هجری ساخته شده. که این نشون دهنده قدمت این مسجد با شکوه است.

الان دیگه به مرور، قسمت‌های دیگه‌ای به این مسجد اضافه شده یا بعضی از معمارها، قسمت‌هایی از مسجد رو ترمیم کردن تا این بنای ارزشمند، برای نسل‌های بعد به یادگار بمونه. باستان شناس‌ها طی تحقیقات گفتند، قرن هفتم تا نهم هجری، دوره اوج استفاده از این مسجد بوده که در این دوره مسجد با دست هنرمند معمارای آل بویه و ایوون و گنبد اصلی هم با خلاقیت استادکارای آل مظفر ساخته شده. افراد برجسته و هنرمند، برای این بنا زحمت کشیدند.

روی کتیبه‌ی کاشی معرقی که داخل بدنه‌ی داخلی محراب وانتهای گنبد خونه نصب شده، تاریخ ۸۶۷ هجری قمری و نام دوازده امام و روی کتیبه چوبی در ورودی تاریخ ۹۱۳ هجری قمری و یک آیه زیبا از قرآن کریم نوشته شده. مساحت این مجموعه‌‌ی بزرگ و با شکوه، حدودا ۳ هزار متر مربع است و بخش‌هایی مثل گنبدخونه، چند شبستان از جمله شبستان زمستانه و شبستان تابستانه، ایوون، چند ورودی، هشتی، مسجد حسنعلی، مسجد امام حسن(ع) و بخش‌های دیگه، تشکیل شده.

اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
نظر خود را در مورد سفرنامه با ما در میان بگذارید