درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
دسته‌بندی مطالب
صفحه اصلی
اقامت‌گاه‌ها
تورها
صنایع دستی و سوغات
کرونا
جاذبه‌های دیدنی
غذاهای محلی
آداب و رسوم
مقاله
جستجو بر اساس
مکان
عبارت
باغ پهلوان پور
مجموعه امیرچخماق
زیارتگاه زرتشتیان پیر نارکی
koochita
100

زیارتگاه زرتشتیان پیر نارکی

زیارتگاه زرتشتیان پیر نارکی در مهریز یزد قرار دارد. پیرنارکی اسم یکی از قدیمی‌ترین زیارتگاه‌های زرتشتیان ایران است. این بنا در ‎20 کیلومتری شمال غربی مهریز و در دامنه یک کوه کم ارتفاع با همین اسم قرار دارد و از آن چشمه آبی جاری می‌شود. در این منطقه زرتشتی ها حدود ‎ 75اتاق که اصطلاحا به آن ˈخیلهˈ میگویند برای اسکان زائران در استان یزد ساختند.

زیارتگاه زرتشتیان پیرنارکی

مردم باور دارند که این مکان پناهگاه عروسی از فرمانروایان پارس به نام «نازبانو» یا «زربانو» است. «نازبانو» وقتی تازی‌ها به ایران حمله کردند، به کوهی در دره زنجیر رسید و می‌خواست در کوه پناه بگیرد که کوه به او پناه نمیدهد، به همین علت هم مردم حتی همین حالا هم به آن کوه سنگ می‌زنند. سپس به کوه گیگون میرسد، از کوه میگذرد و در دامنه‌ کوه نارکی درخواست یاری از پروردگار میکند، که کوه نازبانو را در خودش پناه میدهد و از آنجا چشمه‌های آب روان میشود و بعدها نازبانو به خواب یک بیابان گرد روشن‌بین می‌آید و از وی میخواهد که بنای نیایشگاه پیر نارکی را بنا کند و این مکان زیبا در یک جای خوش آب و هوا و دوست داشتنی، در دل کوه ساخته میشود.

آیین مذهبی اقلیت زرتشتی مقیم ایران هر سال از ‎12مرداد که به روزˈسروش ایزدˈمعروف است به مدت پنج روز با حضور پیروان این دین از ایران و بعضی کشورهای دیگر برگزار میشود. در این آیین علاوه بر اجرای برنامه‌های مذهبی به دانشجویان و دانش‌آموزان برتر زرتشتی جوایزی اهدا میشود. سخنرانی، قدردانی از خیرین زرتشتی یزد، دعا برای سربلندی ایران و تجلیل از شهدای زرتشتی برنامه‌های دیگر این روزها است.

یکی دیگر از برنامه‌های زیارت پیرنارکی، معرفی زوج های جوان به زائران است؛ در حالی که این زوجها به هم دین‌های خودشان شیرینی تعارف می‌کنند، شروع زندگی مشترک خودشان را اعلام میکنند.

زرتشتی‌های استان یزد زیارتگاه‌های زیادی دارند مثل پیرنارکی، پیرسبز، خاتون‌بانو، نارستانه پیرهریشت ، ستی پیر، پیرالیاس شاه وهرام یزد، پیرمهر ایزد و چهل‌چراغ که همگی جذابیت خاص خود را دارند. زيارتگاه پيرناركي به وسيله بهروز جراح و به سرپرستي انجمن زرتشتيان كوچه بيوك اداره می‌شود.

اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
نظر خود را در مورد سفرنامه با ما در میان بگذارید