درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
دسته‌بندی مطالب
صفحه اصلی
اقامت‌گاه‌ها
تورها
صنایع دستی و سوغات
کرونا
جاذبه‌های دیدنی
غذاهای محلی
آداب و رسوم
مقاله
جستجو بر اساس
مکان
عبارت
باغ پهلوان پور
 مسجد جامع ابرکوه
شغل مازاری
koochita
170

شغل مازاری

شغل مازاری و کارگاه‌های حناسابی از شغل‌های قدیمی یزد به شمار میرود كه بیشتر از 700 سال قدمت دارد و هنوز رنگ فراموشی به خود نگرفته است. هنوز هم وقتی از کوچه مازاری‌های یزد بگذرید، رنگ و بوی حنا و ادویه به مشامتان میرسد .

شغل مازاری

در قدیم، وقتی تاجران یزد به هند و پاكستان و كشورهای اطراف خلیج‌فارس سفر میکردند، حنای یزد را که فقط در یزد ساخته و بسته‌بندی میشد و برگ آن از استان‌های دیگر تهیه میشد، به این كشورها می بردند و به همین دلیل بود که حناسابی به یكی از شغل‌های اصلی یزد تبدیل شد و حنای یزد مشهور شد. بعد از این قضیه، تاجران ادویه‌های به اصطلاح نكوبیده را هم كم‌كم به مازاری‌های یزد آوردند و به این ترتیب، بعضی از مازاری‌ها علاوه بر حناسابی، شروع به سابیدن ادویه‌هایی مثل فلفل، دارچین،‌ زنجبیل و غیره کردند.

کلمه «ماز» به معنی چرخ‌نورد و از آنجا كه چرخ‌مازاری، با حركت روی برگ حنا باعث کوبیده شدن برگ میشود، به این شغل مازاری میگویند. در قدیم از یه سنگ دایره ای شكل بزرگ، که از كوه‌های اطراف مهریز تهیه می شد، و از یک حیوان چهار پا برای گرداندن سنگ، استفاده می‌شد امروزه هم با وجود این‌كه آسیاب‌های صنعتی می توانند به راحتی این کار را انجام بدهند اما مازاری‌ها دوست دارند این کار را به روش سنتی انجام بدهند.

كوچه مازاری در خیابان كاشانی استان یزد است و در آنجا مغازه‌هایی وجود دارد که قدمتشان به 80 تا 100 سال پیش میرسد. در این مغازه‌ها، سكویی به بلندی كمتر از نیم‌متر وجود دارد كه سنگ بزرگ گردی روی آن قرار گرفته است و سنگ به وسیله چوبی كه به آن وصل است با حركت مردان قوی یا شتر و برخی چهارپاهای دیگر، می چرخد وهرچیز که بین سنگ و سكواست را آسیاب می‌کند. این شغل در گذشته ارج وقرب زیادی در خانه‌های سنتی داشته است.

اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
نظر خود را در مورد سفرنامه با ما در میان بگذارید