درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
دسته‌بندی مطالب
صفحه اصلی
صنایع دستی و سوغات
اقامت‌گاه‌ها
تورها
جستجو بر اساس
مکان
عبارت
قلعه خورمیز
koochita

قلعه خورمیز

قلعه خورمیز که دردوره ساسانی ساخته شده است، در 3 کیلومتری جنوب غربی مهریز در استان یزد قرار دارد و روی صخره ای از رشته کوه ‏های شیرکوه و در روستای خورمیز از محلات مهریز واقع شده است. یک روستای قدیمی و خیلی جالب. این بنا از یک قلعه خشت‌وگلی با زیر ساخت سنگی تشکیل شده است که جنبه دفاعی داشته است. با این که ظاهر این قلعه خیلی از بین رفته است اما تقریبا خیلی ازچیزها را می‌توان فهمید.

«شاه‌هرمز پسر انوشیروان‌ ساسانی» دستور داده بود که روستای خورمیز را بسازند و قلعه‌ای را هم روی بلندی کوه‌های آن احداث کنند. این بنا شش برج نگهبانی دارد که چهارتا از برج ها در چهارگوشه قلعه و دو برج دیگر هم به صورت قرینه بین ضلع کشیده قله قرار دارند. لبه‌ی حصاری که بین برج ها است، کنگره‌ای و تیرکش‌هایی دارد که برای دفاع در مقابل دشمن‌ها استفاده می‌شده است.

قلعه خورمیز

برج‌های دیده‌بانی قلعه که درقسمت‌ شمال‌ غربی و جنوب ‌شرقی هستند، تزئین‌های خشتی جناغی و چلیپایی (صلیبی) دارند. داخل بنا هم چاه‌ سنگی وجود دارد که به چاه‌صاحب‌الزمان معروف است و احتمالا در قدیم برای تامین آب‌آشامیدنی قلعه استفاده می‌شده. این بنای تاریخی درسال 1378به ثبت ملی رسیده است. در قسمت‌های فوقانی دیوار به ارتفاع دو متر از خشت خام وروکش کاهگل است. محوطه داخلی باغ بارها تجدید بنا شده است و چهار برج چهارگوشه و دوبرج قرینه یکدیگر جهت طول قلعه ساخته شده است. مدخل ورودی دوطبقه است که طبقه اول طاق‌های هلالی دارد و طبقه‌ی دوم طاق جناقی. چاه سنگی در سمت چپ قلعه به اسم چاه سنگی که معروف به چاه صاحب الزمان است قرار دارد که در گذشته برای تامین آب آشامیدنی قلعه نشینان حفرشده است. این قلعه شش برج نگهبانی دارد و چهار برج آن در چهار گوشه‌ی قلعه قراردارند و دو برج دیگر به‌صورت قرینه در میانه ضلع کشیده قلعه قرار گرفته است.

نظر خود را در مورد سفرنامه با ما در میان بگذارید
نظرات کاربران
دسته بندی
جستجو
جستجو در سفرنامه ها