درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
دسته‌بندی مطالب
صفحه اصلی
صنایع دستی و سوغات
اقامت‌گاه‌ها
تورها
جستجو بر اساس
مکان
عبارت
کلیسای وانک
koochita

کلیسای وانک

اگر به اصفهان سفر کردید برنامه بازدید از کلیساهای این شهر بخصوص کلیسای وانک را حتما در زمان سفر خود لحاظ کنید . اصفهان مملو از جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی بسیار است . در این میان نباید از جایگاه مذهب در آینه این مراکز غافل شد. یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری مذهبی ایران در اصفهان قرار دارد و جایی نیست جز کلیسای وانک ، کلیسایی با تاریخی عظیم و پشتوانه‌ای غنی و حرف‌هایی برای گفتن که شاید نمونه‌اش را درکمتر جای دیگری شاهد باشیم.

کلیسای وانک

کلیسای وانک یا آمنا پرکیچ به ارمنی به معنی «کلیسای نجات دهنده مقدس» نام کلیسایی است در محله جلفا ، که از نام کلیسای «سورپ آمنا پرکیچ وانک» جوغا در نخجوان گرفته شده ‌است. کلیسای وانک از کلیساهای تاریخی ارمنیان اصفهان است و در زمان شاه عباس دوم ساخته شده ‌است. وانک در زبان ارمنی به معنی صومعه است.

ساختمان کلیسای وانک

این کلیسا برج و ساعتی دارد که به لحاظ قدمت تقریبا به 1930 بازمی‌گردند . درساختمان مرکزی این کلیسا شاهد نقاشی‌های دیواری با موضوعات به صلیب کشیده شدن حضرت مسیح ، نبرد میان خیر و شر و صحنه‌های داوری هستیم . این نقاشی‌ها بیشتر رنگ و روغن هستند و مضامین شان ملهم از انجیل مقدس است . چنین روایت می‌شود که نقاشان این آثار همگی اساتید ارمنی بوده اند. نکته دیگری که باید درمورد این کلیسا به آن اشاره کرد وجود فضایی برای روشن کردن شمع و ادای نذورات مراجعه کنندگان است.

کلیسای وانک همچنین دارای یک موزه اختصاصی است که در آن انواع انجیل‌های تاریخی ، لباس‌های پیشوایان ارامنه و نقاشی‌های برجای مانده از بزرگان ارمنی مرتبط با مضامین انجیل و سایر ملزومات تاریخی نگهداری می‌شود . دراین موزه همچنین می‌توانید به اطلاعات جامعی درمورد تاریخ نسل کشی ارامنه دست پیدا کنید و حتی در ویترینی باقی مانده اجساد و استخوان‌های قربانیان نسل کشی ارامنه را مشاهده کنید .

گنبد کلیساهای کهن ارمنی مخروطی شکل است، ولی گنبد این کلیسا شبیه گنبد مساجد ایرانی عصر صفوی ساخته شده است.

در بام کلیسا، در قسمت فوقانی درِ ورودی حد فاصل دیوارغربی و حاشیه گنبد کوچک کلیسا، در محوطه‌ای مربع مانند، برج ناقوس کوچکی که دومین برج ناقوس کلیسا است ساخته شده است. هر ضلع این مربع ۲/۷۵ متر است. در نقطه تلاقی هر دو ضلع مربع مزبور یک ستون آجری بنا کرده‌اند؛ ارتفاع این ستون‌ها سه متر است و در ارتفاع ۲/۵ متری آنها، هر دو ستون به وسیله یک تیر چوبی به یکدیگر متصل شده‌اند. از قسمت فوقانی تیرهای مزبور هر دو ستون با یک قوس جناغی به یکدیگر اتصال یافته‌اند. حد فاصل قوسهای جناغی و ستونها را با آجر پوشانده‌اند.

این کلیسا همچنین دارای یک فروشگاه ارزشمند است که می‌توانید در آن کلیه هدایا و المان‌های مربوط به مسیحیت را خریداری کنید.

نظر خود را در مورد سفرنامه با ما در میان بگذارید
نظرات کاربران
دسته بندی
جستجو
جستجو در سفرنامه ها