درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
دسته‌بندی مطالب
صفحه اصلی
صنایع دستی و سوغات
اقامت‌گاه‌ها
تورها
جستجو بر اساس
مکان
عبارت
عجب شیر
koochita

مناطق گردشگری عجب شیر

از مناطق گردشگری عجب شیر می‌توان به پتانسیل‌های طبیعی آن اشاره کرد؛ از قبیل طبیعت بکر منطقه نمونه گردشگری قلعه چای به طول 55 کیلومتر که در طول این مسیر که ترکیبی از کوه و رود و طبیعت سرسبز و چند آبشار دیدنی و صخره‌های منحصربه‌فرد است و در آن بسیاری از آثار تاریخی و فرهنگی واقع شده‌اند. مناطق گردشگری عجب شیر شامل موارد فراوانی از جمله قلعه‌ها، گوردخمه، یخچال، مساجد، امامزاده، پل‌ها و حمام است.

مناطق گردشگری عجب شیر

منطقه گردشگری “قلعه چای” عجب شیر

منطقه گردشگری قلعه چای با فاصله ۵۵ کیلومتری از مرکز این شهرستان، غنی از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی بوده و گور دخمه تاریخی نیگه‌چی، روستای صخره‌ای چهار بلوط و دو چشمه آب معدنی از شاخص‌ترین جاذبه‌های آن به‌شمار می‌رود. این منطقه دارای پنج قلعه تاریخی و ثبت شده مربوط به هزاره اول پیش از میلاد بوده که شامل قلعه ضحاک، کهن دژ، جوان قلعه و قلعه حوری است. قلعه چای از مناطق گردشگری آذربایجان شرقی بوده که سالانه گردشگران و علاقه‌مندان زیادی را به‌سوی خود جذب می‌کند.

داش قلعه سی یا قلعه ضحاک عجب شیر

از دیگر مناطق گردشگری عجب شیر داش قلعه سی و یا همان قلعه ضحاک در ۲۵ کیلومتری آن است که در ارتفاع ۲۳۰۰متری از بستر رودخانه «قلعه چای» در دوران تاریخ کهن ایران زمین پابرجا بوده و آثار زیادی در داخل و پیرامون خود از دوران هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و عصر تمدن اسلامی به یادگار دارد. این قلعه با بیش از سه هزار سال قدمت بر فراز کوه منفرد با ناگفتنی‌های بسیار و حکایت‌های زیاد، از مکان‌های مهم و تاثیرگذار اقوام مانایی و مادها در گذشته بوده است. پیشینه این قلعه چون به اقوام مختلفی همچون مادها و مانایی‌ها برمی‌گردد برای همین در طول تاریخ نام‌های متعددی از جمله ضحاک، اژدهاک، قیز قلعه سی، داش قلعه سی، باروآس، رویی دژ بر این قلعه نهاده‌اند. به گفته تاريخ نويسان، اين قلعه كه به‌عنوان يک دژ استفاده می‌شد، از سه طرف مشرف به پرتگاه بوده و ديوارهای آن مزين به كنده كاری‌های متعدد است. اين قلعه دارای مخازن سنگ، آب انبار، آسياب، سالن شورا، حمام و ده‌ها آثار ديگر است. ناگفته نماند که در اين قلعه برجی‌ وجود دارد که از خشت‌ ساخته‌ شده‌ و صرف‌نظر از استحکام‌ دروازه قلعه‌، تنها برج‌ دفاعی‌ کل قلعه به‌ شمار می‌رود چرا که اطراف‌ قلعه پرتگاه‌ بوده و نيازی‌ به‌ استحکام‌ بيشتری نبوده‌ است‌. داش قلعه سی را می‌توان پس از ساعت‌ها صعود از تخته سنگ‌های لغزنده و معابر پلكانی صعب‌العبور به شكل بنايی با طاق قوسی از سنگ خارا با لايه‌ای از كاشی های لاجوردی به صورت شگفت انگيزی مشاهده كرد. از چند سال گذشته نيز کاوشگران ميراث فرهنگی در حال مطالعه اين قلعه باستانی و عجيب هستند، اين قلعه در منطقه نمونه گردشگری قلعه چای و در حد فاصل روستاهای بارازلو و ينگجه واقع شده است.

بندر رحمانلو عجب شیر

بندر رحمانلو از توابع دهستان ديزجرود غربی بخش مرکزی شهرستان عجب شير، در ساحل شرقی درياچه اروميه قرار گرفته است. این منطقه نیز از مناطق گردشگری عجب شیر است. زمانی که آب درياچه خشک نشده بود، اين بندرگاه از بنادر مهم اسکله‌ای برای پهلوگيری کشتی‌ها در درياچه اکوزيستی اروميه به‌حساب می‌آمد و به داشتن آب شور و لجن‌های موجود در سواحل شرقی درياچه اروميه معروف بود. البته الان هم با اين‌که کمی آب درياچه خشک شده است ولی به نظر کارشناسان و گردشگران، اين بندر زيباترين نقطه درياچه اروميه در آذربايجان شرقی است که به عنوان منطقه ملی گردشگری نيز شناخته شده است. ساحل اين بندر تاريخی از زمان‌های دور و به ويژه قاجاريه، محل تفريح عمومی مردم و شاهان اين سلسله بوده است. در سمت شمالی بندر رحمانلو اسکله‌‌ای برای پهلو گرفتن کشتی‌های باری و مسافری و در بخش جنوبی محلی برای مسافرينی که به منظور استفاده از آب و لجن درياچه به اين بندر می‌آيند، احداث شده است. از ديگر امکانات اين منطقه گردشگری، احداث پيست سوارکاری به طول يک کيلومتر توسط اداره تربيت بدنی شهرستان عجب شير است.

مساجد چوبی از دیگر مناطق گردشگری عجب شیر

مساجد چوبی و تاریخی دوره صفوی که خاستگاه معماری ابنیه‌های چوبی در آذربایجان بوده و به یقین کاخ‌های چهل ستون، هشت بهشت و عالی قاپو در اصفهان و برخی از ابنیه‌ها در ایران برگرفته از معماری چوبی آن است. این مساجد هم‌اکنون علاوه بر استفاده به عنوان اماکن مذهبی و مقدس دارای زمینه خوبی برای جذب گردشگران علاقه‌مند به آثار تاریخی و فرهنگی و مناطق گردشگری است. مساجد جامع شیرلو و روستاهای گوراوان و شیشوان از جمله مساجد چوبی این شهرستان بوده که سقف چوبی آن به کنده‌کاری و رنگ‌آمیزی‌های طبیعی و گیاهی زیبایی مزین شده است. البته بقاع امام‌زاده سید ابولقاسم، سیدعلی، شاه ابراهیم جوان قلعه و پیر موسی در عجبشیر همچنان نشانگر ریشه‌های غنی فرهنگی و دینی مردم این شهرستان است. به یقین می‌توان گفت که خط نوشته‌های سنگی، گورستان‌های تاریخی و صدها جاذبه دیگر طبیعی در عجب شیر، این شهرستان را به یک منطقه مهم گردشگری در فصول مختلف تبدیل کرده است.

آبشار هرگلان در عجب شیر

مناطق گردشگری عجب شیر

این آبشار در نزدیکی شهرستان عجب شیر و در حاشیه روستایی به همین نام قرار گرفته است. ارتفاع آبشار در حدود 50 متر است. برای دسترسی به آبشار از روستای هرگلان نیاز به 2 ساعت پیاده‌روی سبک است. در بالای صخره‌ای که آبشار از آن فرو می‌ریزد صخره سنگی شبیه به تندیس قرار دارد كه در بين اهالی منطقه به قيز قيه (دختر صخره‌ای) معروف است.

میوه های عجب شیر

اگر در فصل بهار به این شهرستان سفر کنید بوی شکوفه درخت بادام از کیلومترها آن طرف‌تر هم به مشام می‌رسد و بادام این شهرستان در تابستان مشتری‌های زیادی دارد. اگر هم در تابستان به این شهر بیایید، حتما زردآلو با خود سوغاتی ببرید که زردآلوی عجب شیر خاص است و به گفته کشاورزان و باغداران خوردنش انرژی پنهانی دارد. البته گوجه فرنگی، انگور، سیب، خیار، گیلاس و گردو نیز از دیگر محصولات این شهرستان است. از جمله محصولات حال حاضر شهرستان که به صورت سوغاتی به سایر شهرها و حتی سایر کشورها صادر می‌شود، گردو، بادام، سیب‌زمینی، پیاز، انگور و نیز گلیم و عسل، و محصولات لبنی از جمله کره و پنیر محلی و غیره هستند.

نظر خود را در مورد سفرنامه با ما در میان بگذارید
نظرات کاربران
دسته بندی
جستجو
جستجو در سفرنامه ها