درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
دسته‌بندی مطالب
صفحه اصلی
صنایع دستی و سوغات
اقامت‌گاه‌ها
تورها
جستجو بر اساس
مکان
عبارت
ارگ تبريز
koochita

ارگ تبريز یا همان ارگ علی شاه و یا همان مسجد علی شاه در استان آذربایجان شرقی

ارگ تبريز كه به ارگ علی شاه یا مسجد علی شاه نیز معروف است و به این نام نیز شناخته می‌شود. ارگ علی شاه بقايای یک ساختمان بزرگ در قرن شانزدهم و يک قلعه نظامی در قرن نوزدهم و هم اکنون در مرکز شهر تبریز، ایران است.

تاریخچه ارگ تبريز

بعضی روایات تاریخی می‌گویند ارگ علی شاه بقایای یک مسجد در مرکز تبریز، استان آذربایجان شرقی است که در دوران ایلخانی ساخته شده است. این ساختمان آجری عظیم بقایای مهمی از آن زمان است. در آن زمان استفاده دیگر از دیوار آجری ارگ تبریز این بود که مجرمان اعدام می‌شدند و از بالای دیوار پرتاب می‌شدند. احداث ارگ علی شاه به واسطه مشاوره از وزیر ایلخانی تاج الدین علیشاه به‌عنوان یک مسجد آغاز شد. با این وجود، ساخت و ساز پس از مرگ وزیر و سقوط سقف مسجد متوقف شد. ارگ علی شاه به عنوان یک مرکز آموزشی در دوران صفویه مورد استفاده قرار گرفت. بقایای ارگ در طول اشغال تبریز توسط ترک‌ها عثمانی ویران شد. سال‌ها این ارگ به عنوان انبار نظامی و ذخیره‌سازی برای ارتش ایران در سلسله قاجار مورد استفاده قرار گرفت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی سال 1979، ارگ تبريز برای نماز جمعه به یک مسجد جدید تبدیل شد.

ارگ تبريز

مرمت و بازسازی

ساختار باقیمانده 28 متر ارتفاع دارد. همان‌طور که گفتیم ارگ تبريز ساخت و ساز اصلی‌اش بین سال‌های 1318 و 1339 در طول حکومت ایلخان ساخته شد. در جریان ساخت، سقف فرو ریخت و پس از آن ساخت و ساز متوقف شد. چندین سال بعد، با انفجار جنگ روسیه–ایران، در سال 1813-1804 و جنگ روسیه-ایران (1826-1828)، این ارگ به سرعت به عنوان یک ترکیب نظامی بازسازی شد. در طول بازسازی سازه ارگ تبريز، یک کارخانه ریخته‌گری برای ساخت توپ برای ارتش ایران ساخته شده بود، همچنین یک ستاد ارتش، یک سربازخانه برای نیروهای نظامی بود، و همچنین یک کاخ کوچک به طرح اصلی ارگ برای سامسون مینیکسف که بیشتر به عنوان سامسون خان شناخته می‌شد، یک قاجار ایرانی از ژنرال روسیه است در نظر گرفته شد.

تهاجم روسیه و روان پهلوی

در طی تهاجم روسیه به تبریز در سال 1911 آن‌ها در حملات اولیه به ارگ علی شاه شلیک کردند. هنگامی که آن‌ها شهر را محاصره کردند، از ارگ به‌عنوان مرکز فرماندهی مرکزی استفاده می‌کردند. در طول اشغال آن‌ها، به علت دستکاری بی دقت، قطعات توپخانه آن‌ها آتش را بر روی بخشی از ارگ علی شاه استفاده کردند. در دوران پهلوی، بخشی از ارگ که در قرن نوزدهم توسط سلسله قاجار ساخته شده بود، نابود شدند. این تخریب با هدف تمیز ساختن آرگون اصلی از پیشرفت‌های بعدی بود. بخش جنوبی ارگ تبریز به پارک، "باغ ملت" (پارک مردم)، قبل از انقلاب ایران در سال 1979 تبدیل شد. در اوايل دهه 1980 پس از سرکوب قيام حاميان حزب جمهوری اسلامی ايران در برابر ايجاد جديد مخلوط کردن دين و دولت و غفلت از اقليت‌های آذربايجان، مسلمان مالاکوتی توسط حکومت انقلابي به عنوان امام جمعه جديد تبريز انتخاب شد. در طول دوران ریاست آنان در تبریز تخریب دیوارهای افزودنی دوران قاجار و موسسات فرهنگی اطراف آن انجام شد و مسجد جدیدی برای نماز جمعه ساخته شد.

پروژه بازسازی و نوسازی توسط سازمان میراث فرهنگی ارگ تبريز

در سال‌های 1990 و 2000، یک پروژه بازسازی و نوسازی توسط سازمان میراث فرهنگی ایران آغاز شد. در طول این مرمت و بازسازی، تمام دوران قاجار باقیمانده از قلعه ارگ علی شاه حفظ شد. در همان زمان مسجد جدیدی در کنار ارگ ​​ساخته شد. مجتمع مسکونی جدید قلعه ​​را تضعیف می‌کند. متاسفانه علی‌رغم مقررات سازمان میراث فرهنگی ایران و دادگاه‌های مختلف، ساخت و ساز ساختار جدید ادامه یافت. آخرین بازسازی توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران در سال 2013 انجام شد.

نظر خود را در مورد سفرنامه با ما در میان بگذارید
نظرات کاربران
دسته بندی
جستجو
جستجو در سفرنامه ها