درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
دسته‌بندی مطالب
صفحه اصلی
صنایع دستی و سوغات
اقامت‌گاه‌ها
تورها
جستجو بر اساس
مکان
عبارت
دهستان مرگور
تپه حسنلو
koochita

تپه حسنلو در ۱۲ کیلومتری دریاچه ارومیه و شمال شرقی شهرستان نقده

جالب است بدانید در تپه حسنلو، قلعه و اسکلت ها در انواع مختلف وجود دارد که بسیار جذاب و از دیدنی های تاریخی تپه حسنلو است. این تپه در استان آذربایجان غربی، شهر نقده واقع شده است.

معماری قلعه تپه حسنلو

دور تا دور قلعه را ديواري به قطر 3 متر و ارتفاع 7 متر فرا گرفته بود. در فاصله 30 متري از باروي قلعه، برج‌هاي مربع شکلي به ابعاد 10×10 متر ساخته شده است و قلعه نیز به عنوان محل حفاظت کاسه زرین مقدس بوده است. قلعه در امور دفاعی و امنیتی قدیم ارزش و اهمیت زیادی داشت.

سه معبد بزرگ ستون دار جهت عبادت خدایان و انجام فرایض دینی

قلعه شامل سه معبد بزرگ ستون دار جهت عبادت خدایان و انجام فرایض دینی است. در داخل معبد دو سکوی سنگی بزرگ بوده که از آن به عنوان قربانگاه (جهت جداکردن سر از بدن محکومین و یا قربانی کردن حیوانات) استفاده می شده است. سکوهایی هم برای نگه داری آتش مقدس در آتشگاه قلعه وجود داشته است. در حیاط مرکزی قلعه نیز یک تالار شاهی با اتاق های متعدد وجود داشته و شامل نشیمن گاه عبادت کنندگان برای گوش سپردن به سخنان موبد اعظم بوده است. در انتهای این تالار سه ستون سنگی به ارتفاع چهارمتر دیده می شود و پشت این ستون ها خانه های کوچکی با مصالح سنگی قرار دارد که گویا خانه کارگران یا ساکنین معابد است. در اکتشافات از قلعه تپه حسنلو انبار و صحنی به همراه تالاری با ستون های بزرگ کشف شد. در شمال اين تالار چند اتاق کوچک و بزرگ ساخته شده اند. در ميان اين تالار اسکلت دو اسب پيدا شده است. در جنوب حياط مرکزي قلعه حسنلو يک واحد ساختماني شامل اتاق‌ها و تالارهاي متعدد ساخته شده است. معبد دوم که شامل تالاري ستون‌دار است، بخشي از اين واحد ساختماني قلعه را تشکيل مي‌دهد. در وسط جبهه جنوبي تالار این قلعه، محلي شبيه محراب ساخته شده که از آن به اتاق کوچک پشت معبد راه دارد. از مکان های مهم این قلعه آتشگاه یا محلي براي روشن کردن آتش مقدس داخل معبد در نظر گرفته بودند. در گوشه جنوب غربي حياط مرکزي قلعه حسنلو معبد سوم يا تالار ستون‌ دار سوم قرار دارد.

شیوه ساخت

شيوه ساخت اين تالار با حذف پايه‌هاي ستون‌هاي کنار ديوار، شبيه بناهاي دوره هخامنشي مخصوصاً تالارهاي ستون‌ دار کاخ‌هاي تخت جمشيد است. با توجه به قدمت این قلعه توجه به جزییات معماری بسیار جالب است.

اسکلت ها در تپه حسنلو

در عملیات کاوشگری در تپه حسنلو اسکلت ها و استخوان های زیادی کشف شد از جمله اسکلت چهل زن در تپه حسنلو پیدا شده است. این اسکلت ها و نحوه قرارگیری آنها به ابهامات زیادی درباره اعتقادات، نحوه تدفین مردگان، علل مرگ و حوادث غیرمترقبه پاسخ می دهد. تعدادی از این اسکلت ها در موقعیت های درحال گریز بوده اند که نشان از وقوع یک حادثه مرگبار همچون آتش سوزی می دهد. گویی در حال فرار، سقف خانه به روی اهالی خانه آوار شده و آن ها زیر آوار تدفین گشته اند و اکنون اسکلت ها یافت شده اند. وضعیت و موقعیت قرار گرفتن اسکلت ها روی زمین، مرگ غیرطبیعی آنها را کاملاً ثابت می‌کرد. در میان این اسکلت‌ها ۴ اسکلت بچه وجود داشت. مسیر افتادن اسکلت ها با هم فرق داشت و دفن هیچکدام جهت معین و منظمی نداشت و به نظر می‌رسد که هنگام مرگ، آنها با دستپاچگی و در حین فرار به زمین افتاده و مرده‌اند. یکی از آثار یافت شده اسکلت یک زن است که دستش را به سوی کودکی دراز کرده تا فرزندش را به آغوش بکشد اما مرگ به او مهلت نداده است. به عقیده باستان‌شناسان عاطفه مادری مانع آن شده بود که کودکش را بگذارد و خودش فرار کند.

مهمترین اسکلت یافت شده

اما مهمترین اسکلت یافت شده در این تپه اسکلت زن و مردی است که با حالتی بسیار عاشقانه دست در گردن و کمر یکدیگر با آخرین بوسه عشق در آغوش هم به کام مرگ رفته اند. این اسکلت ها که نماد ابدیت عشق هستند امروز در موزه ای در شهر نیویورک نگهداری می شوند و به نام عشاق شش هزارساله معروفند. هرچند که درحقیقت این آخرین بوسه عشق فقط دوهزار و هشتصد سال قدمت دارد. تپه های باستانی متعدد در پیرامون تپه حسنلو بیانگر این واقعیت است که در دوره آبادنی تپه حسنلو، تمدن عظیمی در منطقه وجود داشته است. در بازدید از تپه حسنلو دیدن قلعه و اسکلت ها را فراموش نکنید.

نظر خود را در مورد سفرنامه با ما در میان بگذارید
نظرات کاربران
دسته بندی
جستجو
جستجو در سفرنامه ها