درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
دسته‌بندی مطالب
صفحه اصلی
اقامت‌گاه‌ها
تورها
صنایع دستی و سوغات
کرونا
جاذبه‌های دیدنی
غذاهای محلی
آداب و رسوم
مقاله
جستجو بر اساس
مکان
عبارت
گل غلتان
koochita
3

گل غلتان

آیین گل غلتان یکی از رسومات بسیار معروف و دیرینه استان سمنان به حساب می‌آید. این رسم علاوه بر اینکه در اصل مربوط به سمنان می‌باشد، در شهرها و استان‌های دیگری مانند خراسان و گناباد نیز برگزار میشود. گل غلتان از آداب دیرینه‌ای است که در سال 1389 به عنوان یکی از میراث معنوی نیز به ثبت رسیده است و قدمتی صد ساله دارد. برگزاری این مراسم در معمولا در فصل بهار و همزمان با چیدن گل‌های محمدی انجام می‌شود. از نحوه برگزاری انی مراسم در اماکن مختلف، سه روایت متفاوت وجود دارد؛ در برخی از شهرها این مراسم برای نوزادانی برگزار میشود که تولد یک سالگی آنان را جشن می‌گیرند. در جایی دیگر این مراسم برای نوزادانی که اولین بهار عمر خود را تجربه کرده‌‎‌اند، برگزار میکنند. در شهرهای دیگر نیز این مراسم در دهمین روز تولد نوزاد برگزار می‌کنند.

معمولا خانواده‌هایی که قصد برگزاری این رسم و آداب را دارند، اگر از قبل زمان دقیق تولد فرزند خود را بدانند حتما از قبل مقداری گل محمدی نگه میدارند اما در مجموع و در اکثر خانواده‌ها این مراسم را در فصل بهار و اولین تجربه بهار زندگی نوزادان به جا می‌آورند. مراسم در ابتدا بدین شکل میباشد که از چندین روز قبل زنان خانواده با باغ می‌روند و با ذکر صلوات گل‌های محمدی را میچینند. سپس گل‌ها را پر پر کرده، شسست و شو را انجام داده و سپس گلبرگ‌ها را داخل یک پارچه سفید میریزند. بعد از اتمام مراسم گل چینی، خانواده‌ها نوازادان خود را حمام برده و شست و شو میدهند، در برخی از مناطق بعد تمام شدن حمام نوزاد دست‌های او را حنا میزارند. سپس نوزاد را دخال پارچه‌ای که از قبل آماده کرده بودند، قرار میدهند و گوشه‌های پارچه را اعضای خانواده نگه می‌دارند.

گل غلتان

در حین اینکه پارچه را نگه داشتند نوزاد را داخل گلبرگ‌ها می‌غلتانند و با شعرخوانی و صلوات این رسم را ادامه می‌دهند. مهمانان در انتها هدایای خود را بعد از اینکه مراسم پایان یافت داخل همان پارچه قرار می‌دهند و سپس خانواده میتوانند از مهمانان پذیرایی کنند. مادر تمامی گلبرگ‌های مراسم را بعد از پایان جمع کرده و خشک میکند. این گلبرگ‌ها را برای فرزند خود نگه می‌دارند. اگر فرزندشان دختر باشد گل‌ها را داخل سجاده جهیزیه و اگر فرزند پسر باشد گل‌ها را داخل لباس دامادی وی قرار می‌دهند. مردم از قدیم به این رسم اعتقاد داشتند که غلتاندن نوزاد در میان گل‌ها باعث طروات و سرزندگی او می‌شود و همچنین میتوان با اینکار بدی و زشتی را از زندگی نوزاد بیرون کرد. این رسم در واقع سالیان درازی است که در میان ادیان مختلف و کشورهای مختلف در دنیا وجود دارد.

مراسم غسل تعمید نیز از این رسم گرفته شده است. گل غلتانی که امروز در سمنان و کاشان در حال برگزاری است در واقع از یک رسم قدیمی به نام آیین گل خندان گرفته شده است که در واقع در این مراسم انسان‌های پاک نوید تولد یک نوزاد را می‌دادند و معتقد بودند نوزاد با خودش برکت و خوش یمنی برای خانواده به همراه دارد.

اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
نظر خود را در مورد سفرنامه با ما در میان بگذارید