درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
دسته‌بندی مطالب
صفحه اصلی
اقامت‌گاه‌ها
تورها
صنایع دستی و سوغات
کرونا
جاذبه‌های دیدنی
غذاهای محلی
آداب و رسوم
مقاله
جستجو بر اساس
مکان
عبارت
آش گندم
سروش روز
koochita
2

سروش روز

سروش روز یا جشن سروشگان از واژه sru  گرفته شده است و در اوستا به معنای فرمانبرداری نیز به کار برده شده است. سروش در واقع نام یکی از فرشتگان و ایزدان نیز است. در تاریخ نقل شده است که این ایزد وظیفه آموزش نیایش و دعا به مردم را بر عهده داشته است. در واقع قبل از طلوع آفتاب افراد را به عبادت خدا فرا میخواند. این فرشته نیز در واقع وظیفه مراقبت از جهان را نیز بر عهده دارد. این فرشته اولین ایزدی بود که مراسم مذهبی را به جا آورد و دست به سرودن 5 گات کرد. 17 فروردین نیز هر ساله به عنوان جشن سروشگان نامگذاری شده است. در سروش روز مردم با رفتن به معبد مشغول دعا و عبادت میشوند. خروس و به خصوص خروس سفید به دلیل ویژگی‌ای که دارد و نگهبان بیداری است، همیشه نماد سروش در نظر گرفته شده است.

در داستان‌ها اینگونه آمده است که این ایزد در کوه البرز کاخی ساخته است. هیچ موجودی نیمتواند با او مقابله کند؛ زیرا او در هر نقطه‌ای که باشد میتواند به راحتی دشمنان خود را شکست دهد. این ایزد هیچ موقع از شبانه روز نمی‌خوابد و برای حفاظت از انسان‌ها هر روز سه بار به دور زمین میچرخد. سروش به صورت همیشگی با تمامی انرژی‌ها و نیروهای اهریمنی در مبارزه است و چیزهایی مانند خشم، دروغ، نفرت و یا تنبلی را از بین میبرد. این ایزد نگهبان با همکاری دو ایزد دیگر به نام‌های مهر و رشن اعمال انسان‌ها را مورد سنجش قرار میدهد و بابت کارهای نیک و بد افراد به آنان پاداش میدهد و یا آنان را مورد بازخواست قرار میدهد.

سروش روز

این ایزد نگهبان در اشعار ابوریحان بیرونی و همچنین در شاهنامه فردوسی نیز حضور داشته است. در شاهنامه و در داستان اساطیری کیومرث نیز بوده و از او یاد شده است. در اوستا همیشه از سروش به عنوان موجودی چالاک و جوانی با بازوان قوی نام برده شده است. او همیشه سلاحی برای مبارزه با اهریمن دارد و همچنین به صورت همیشگی دارای کلامی پاک و مقدس است. او همیشه 4 اسب بسیار قوی و تیزپا دارد که گردونه سروش را نیز همیشه آنان میچرخانند.

با دعا بر درگاه پروردگار این فرشته همشیه نیز مراقب و پناه دهنده مسکینان و دردمندان است. در واقع اینگونه در کتاب‌ها معروف شده است که او فروانروای جهان است. از شرق تا غرب عالم نیز تحت سلطه وی هستند. در بعضی از داستان‌ها و احادیث نیز با عنوان پیام آور غیب و پیک ایزدی نیز از او یاد شده است. در اوستا نیز از سروش با عنوان sraosa  و یا seraosa  نیز نام برده شده است. او دارای افکار بسیار والا و از او همچنین به عنوان فردی بسیار خوش سخن یاد شده است.

در یشت یازدهم نیز به این موضوع اشاراه شده است که سروش نخستین ایزدی است که به عباد و نیایش پروردگار پرداخته است. به این نکته بسیار مهم اشاره شده است که سروش در واقع همان جبرئیل است که شب‌ها که مردم به خواب میروند او سه مرتبه با اجنه درگیرمیشود.

اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
نظر خود را در مورد سفرنامه با ما در میان بگذارید