درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
دسته‌بندی مطالب
صفحه اصلی
اقامت‌گاه‌ها
تورها
صنایع دستی و سوغات
کرونا
جاذبه‌های دیدنی
غذاهای محلی
آداب و رسوم
مقاله
جستجو بر اساس
مکان
عبارت
روستای شادکام
آتشکده زرتشتیان
koochita
1

آتشکده زرتشتیان

آتشکده زرتشتیان یزد یکی از مهم‌ترین مکان‌هایی است که می‌شود با زرتشتیان و اعتقادات آن‌ها آشنا شد. وقتی وارد محوطۀ آتشکده می‌شوید اولین چیزی که شروع به خودنمایی می‌کند نشان فَروَهَر هست که بر بالای ورودی آتشکده قرارگرفته است. این نشان که نماد اصلی زرتشتیان محسوب می‌شود را در تمام مکان‌های متعلق به پیروان این مذهب خواهید دید. در زیر این نشان هم سه عبارت زیبای: اندیشه نیک، کردار نیک و رفتار نیک نقش بسته که یادآور باورهای اصلی این مردمان است. بعدازآن، خود بنای آتشکده با شش ستون زیبا شمارا به داخل آتشکده هدایت می‌کند.

این آتشکده در دوران پهلوی اول و به همت خود زرتشتیان ساخته‌شده است؛ اما نکته اصلی در این مکان که آن را منحصربه‌فرد کرده قرار داشتن آتشی است که بیش از 1500 سال روشن نگه‌داشته شده. این آتش پیش‌ از این در آتشکده‌ای در روستای عقدا و پس ‌از آن برای سالیان زیاد در اردکان نگهداری می‌شده. درنهایت به مکان فعلی خود رسیده و تا به امروز هم روشن نگه‌داشته شده است. بسیاری از افرادی که برای اولین با این آتش روبرو می‌شوند و یا در مورد آن می‌خوانند به ‌اشتباه تصور می‌کنند که زرتشتیان افرادی آتش‌پرست بوده و نگهداری این آتش هم به همین دلیل بوده.

اما واقعیت اینِ که زرتشتیان آتش را به‌عنوان نمادی از پاکی و پاک‌کنندگی مورد احترام قرار می‌دهند. نه تنها آتش، بلکه دیگر عناصر اصلی طبیعت مثل آب، باد و خاک هم برای آن‌ها قابل احترام است و تلاش می‌کنند که این عناصر آلوده نشوند. جدا از آتش که مهم‌ترین عنصر موجود در آتشکده زرتشتیان یزد است، این امکان نیز فراهم شده است تا با گشت و گذار در ساختمان‌های اطراف هم اطلاعات کاملی از زرتشت و اعتقادات پیروان این مذهب به دست آورید.

آتشکده زرتشتیان یزد در خیابان آیت‌الله کاشانی که یکی از پر ترددترین خیابان‌های یزد است قرار دارد. در کنار آن‌یکی از میدان‌های قدیمی یزد با عنوان میدان مارکار با یک برج ساعت زیبا قرار گرفته است که آن هم به همت زرتشتیان ساخته شده. در آن حوالی می‌توانید اماکن دیگری که متعلق به پیروان این مذهب هست را مشاهده کنید. از جمله مدرسه مارکار و پردیس مارکار که امروزه به عنوان موزه و یک مجموعۀ آموزشی فعال است. با همۀ این مکان‌های زیبا آتشکدۀ زرتشتیان یزد در ایام خاصی از سال که گردشگران بیشتری به شهر یزد سفر می‌کنند، میزبان بازدید کننده‌های بیشتری است.

آتشکده زرتشتیان

گاهی از وقت‌ها برای وارد شدن به این مکان باید مدت زمان نسبتاً زیادی انتظار کشید؛ اما با این وجود تماشای یک پدیدۀ منحصر به فرد آن هم در فضایی معنوی و خاص ارزش انتظار کشیدن را دارد. البته در دیگر ایام سال با راحتی و آرامش بیشتری می‌شود از این مکان دیدن کرد.

اگر به زرتشت و دیگر اماکن تاریخی زرتشتیان در یزد هم علاقه‌مند باشید می‌توانید با اطلاعات کاملی که در آنجا به دست می‌آورید به دیدن آن مکان‌ها بروید. مکان‌هایی مانند: زیارتگاه چک‌چک، پیرِ نارکیو و بسیاری از مکان‌های جذاب و دیدنی دیگر.

اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
نظر خود را در مورد سفرنامه با ما در میان بگذارید