درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
دسته‌بندی مطالب
صفحه اصلی
صنایع دستی و سوغات
اقامت‌گاه‌ها
تورها
جستجو بر اساس
مکان
عبارت
دهستان مرگور
koochita

دهستان مرگور

دهستان مرگور

دهستان مرگور از توابع بخش سیلوانای ارومیه، با مساحتی بالغ بر 442.5 کیلومتر مربع، یکی از مناطق نادر ایران از نظر شرایط اقلیمی و موقعیت جغرافیایی و تنوع زیستی گونه‌های مختلف گیاهی است که در بین رشته‌ کوه‌های زاگرس محصور بوده و امتداد سلسله کوه‌های زاگرس مانند حصاری این منطقه را در بر گرفته است. دهستان مرگور از نظر وجود قله‌های بلند، دره‌های عمیق و سرسبز، چشمه‌های آب گرم، دریاچه‌های مرتفع، باغ‌های زیبا، رودهای کوچک و بزرگ، آبشارهای طبیعی، روستاهای زیبای کوهپایه‌ای و صدها منظره طبیعی دیگر نه تنها در شمال غرب کشور بلکه در تمام کشور کم نظیراست.

مهم‌ترین جاذبه‌های مرگور عبارت‌اند از: دره زیبا و سرسبز بنار، روستاهای واقع در کوهپایه همچون کچله ونوی، آبشار روستای سوله دوکل ( سلوک که چشمان هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند)، معنی سوله دوکل در کردی، آبشار دودآلود است، چراکه این آبشار هنگام برخورد با سنگ‌ها، ذرات آب در اطراف آبشار، فضای مه‌آلودی را به وجود می‌آورد که چشمان هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. دریاچه‌های طبیعی گه رزیرین و مامه شیخ، چشمه‌های آب روستای چریک‌آباد که همچون آب معدنی سیلوانا در شهرستان معروف است و آب آن برای بیماران کلیوی توصیه می‌شود.

دهستان مرگور

روستای سیلوانا هم که در 30 کیلومتری شهر ارومیه در میان دو دره واقع شده، یکی از پاک‌ترین هواها را دارد. در این روستا درختان گردوی کوهی، درختان سیب و درختان جنگلی زیادی چهره روستا را بیش از پیش زیبا کرده است.

دره‌های سرسبز بتار و ملیان و چشمه‌های متعدد آب شیرین مانند چشمه کانی تابر و چشمه چل آشان زیبایی خاصی را برای این روستا به ارمغان آورده. خانه‌های روستای سیلوانا معماری جالبی دارند و به شکل پلکانی ساخته شده‌اند. در این خانه‌ها اهالی خانه‌های بالادستی می‌توانند از سقف خانه‌های پایین دستی به عنوان حیاط استفاده کنند.

نظر خود را در مورد سفرنامه با ما در میان بگذارید
نظرات کاربران
دسته بندی
جستجو
جستجو در سفرنامه ها