درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
دسته‌بندی مطالب
صفحه اصلی
اقامت‌گاه‌ها
تورها
صنایع دستی و سوغات
کرونا
جاذبه‌های دیدنی
غذاهای محلی
آداب و رسوم
مقاله
جستجو بر اساس
مکان
عبارت
روستای شادکام
آتشکده زرتشتیان
دهستان مرگور
koochita
51

دهستان مرگور

دهستان مرگور از توابع بخش سیلوانای ارومیه، با مساحتی بالغ بر 442.5 کیلومتر مربع، یکی از مناطق نادر ایران از نظر شرایط اقلیمی و موقعیت جغرافیایی و تنوع زیستی گونه‌های مختلف گیاهی است که در بین رشته‌ کوه‌های زاگرس محصور بوده و امتداد سلسله کوه‌های زاگرس مانند حصاری این منطقه را در بر گرفته است. دهستان مرگور از نظر وجود قله‌های بلند، دره‌های عمیق و سرسبز، چشمه‌های آب گرم، دریاچه‌های مرتفع، باغ‌های زیبا، رودهای کوچک و بزرگ، آبشارهای طبیعی، روستاهای زیبای کوهپایه‌ای و صدها منظره طبیعی دیگر نه تنها در شمال غرب کشور بلکه در تمام کشور کم نظیراست.

مهم‌ترین جاذبه‌های مرگور عبارت‌اند از: دره زیبا و سرسبز بنار، روستاهای واقع در کوهپایه همچون کچله ونوی، آبشار روستای سوله دوکل ( سلوک که چشمان هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند)، معنی سوله دوکل در کردی، آبشار دودآلود است، چراکه این آبشار هنگام برخورد با سنگ‌ها، ذرات آب در اطراف آبشار، فضای مه‌آلودی را به وجود می‌آورد که چشمان هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. دریاچه‌های طبیعی گه رزیرین و مامه شیخ، چشمه‌های آب روستای چریک‌آباد که همچون آب معدنی سیلوانا در شهرستان معروف است و آب آن برای بیماران کلیوی توصیه می‌شود.

دهستان مرگور

روستای سیلوانا هم که در 30 کیلومتری شهر ارومیه در میان دو دره واقع شده، یکی از پاک‌ترین هواها را دارد. در این روستا درختان گردوی کوهی، درختان سیب و درختان جنگلی زیادی چهره روستا را بیش از پیش زیبا کرده است.

دره‌های سرسبز بتار و ملیان و چشمه‌های متعدد آب شیرین مانند چشمه کانی تابر و چشمه چل آشان زیبایی خاصی  را برای این روستا به ارمغان آورده. خانه‌های روستای سیلوانا معماری جالبی دارند و به شکل پلکانی ساخته شده‌اند. در این خانه‌ها اهالی خانه‌های بالادستی می‌توانند از سقف خانه‌های پایین دستی به عنوان حیاط استفاده کنند.

اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
نظر خود را در مورد سفرنامه با ما در میان بگذارید