درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
دسته‌بندی مطالب
صفحه اصلی
اقامت‌گاه‌ها
تورها
صنایع دستی و سوغات
کرونا
جاذبه‌های دیدنی
غذاهای محلی
آداب و رسوم
مقاله
جستجو بر اساس
مکان
عبارت
آبگینه شیشه‌ای
فالوده یزدی
منبت کاری روی چوب
koochita
100

منبت کاری روی چوب

منبت کاری روی چوب از قدیم در ایران مرسوم بوده و درکتیبه‌هایی که از خزانه‌ی داریوش در تخت جمشید باقی مونده، نشون میده که این هنر چقدر قدیمی است. البته چون عمر چوب کوتاه تر از خیلی مواد دیگه ست، مدارک معتبر تری از سابقه‌ی این هنر در ایران وجود نداره اما بعضی از منبت کاری‌های نسبتا قدیمی‌ای که روی در مقبره‌های ائمه‌ی اطهار(ع) و منبرها انجام شده، سابقه 900 تا 1000 ساله دارن.

 منبت کاری روی چوب

یکی از بهترین و زیبا ترین هنر‌هایی که در ایران وجود داره طرح‌های خیلی قشنگی هستش که ایرانی‌های هنرمند روی چوب‌ها به وجود میارن. جالبه که تقریبا بیشتر شهر‌های ایران این هنر رو دارن. استان همدان هم از این سوغاتی‌های قشنگ زیاد داره.

 صنایع دستی چوبی یکی دیگر از رشته‌های هنری که به شکل خلاقانه و هنرمندانه‌ای روی چوب انجام میشه. از قدیم تا حالا ساختن صنایع دستی مختلف از چوب، در همدان و شهرهایی مثل ملایر، تویسرکان و سرکان رواج داشته. صنایع دستی چوبی شامل خراطی، نازک کاری، منبت کاری و معرق کاری میشه که در همدان خراطی و به ویژه منبت کاری بیشتر رواج داره.

این صنایع دستی فوق العاده هستن و در زیبایی از هیچی کم ندارن. همه‌ی زیبایی شون هم به خاطر هنر دست هنرمند‌های خوب همدانی هستش که این طرح‌های قشنگ رو روی چوب‌ها به وجود میارن و این صنایع دستی فوق العاده رو خلق می‌کنن. چند سالی می شه که منبت کاری در تویسرکان و جوکار ملایر رونق زیادی پیدا کرده. کلمه‌ی منبت کاری یعنی کنده کاری روی چوب که این هنر سابقه زیادی داره و شاید بتونیم آغاز تاریخ منبت کاری رو به زمانی مربوط بدونیم که پدر همه ما، حضرت آدم (ع)، با یه ابزاری سنگ، چوب رو تراش داده.

از این به بعد از کنار این منبت کاری‌های قشنگ که در جاهای مقدس در سر تا سر ایران زیاد دیده میشن، خیلی راحت عبور نکنید. یه دقتی بهشون بکنید و ببینید که چه جوری دست‌های ظرافت کار و هنرمندانه‌ی آدم‌های بزرگ هنرتونستن همچین آثار فوق العاده‌ای رو خلق کنن و به وجود بیارن. قدیمی ترین در چوبی منبت کاری شده، الان در موزه اکبر آباد هندوستان وجود داره که متعلق به کاخ سلطان محمود در غزنه بوده.

در موزه‌‌های ایران هم چند تا در چوبی متعلق به قرن‌های چهارم و پنجم هجری وجود داره. کنده کاری این درها بصورت شاخ و برگ و کتیبه‌های مختلف با آیه‌های قرآنی است. الان هم منبت کاری هنوز رواج داره؛گوشه و کنار ایران و مخصوصا در استان همدان هنرمندهای صبور و فهیم زیادی به این هنر زیبا و مهم مشغول هستن.

اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
نظر خود را در مورد سفرنامه با ما در میان بگذارید