درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
دسته‌بندی مطالب
صفحه اصلی
اقامت‌گاه‌ها
تورها
صنایع دستی و سوغات
کرونا
جاذبه‌های دیدنی
غذاهای محلی
آداب و رسوم
مقاله
جستجو بر اساس
مکان
عبارت
روستای شادکام
آتشکده زرتشتیان
مسجد جامع اردستان
koochita
190

مسجد جامع اردستان

مسجد جامع اردستان 

ایران عزیزمون پر از مساجدی هست همچون مسجد جامع اردستان که نمونههای بی نظیری از معماری و هنر و رنگ و ریتم هستن و از این نظر بسیار غنی هستیم. از مساجد شاهکار موجود در اصفهان و میدان نقش جهان گرفته تا ....  اما درمیون همه ی این شاهکارها تو این مقاله قصد دارم به مسجد جامع اردستان بپردازم که یکی از مساجد نمونه در ایران هست و در لیست جاذبه های صدجا که در ایران پیش از مرگ باید دید هم اومده. این بنا در شهر اردستان واقع شده که در شمال استان اصفهان قرار داره. معمار این بنا استاد محمود اصفهانی هست . این مسجد در مرکز محله محال اردستان واقع شده و از کهن ترین مساجد ایرانه که نخستین مسجد دوطبقۀ تاریخ اسلام و دومین مسجد چهار ایوانی جهان اسلامه که در دوره سلجوقی ساخته شده . این مسجد قبلاً آتشکده یا معبد بوده  و هلاکوی مغول در قرن ۷ هـ.ق به قتل و غارت ساکنان شهر پرداخت و اون رو به صورت نیمه ویران درآورد و باید گفت مسجد اولیه با فرم شبستانی ، دارای صحن مرکزی (میانسرا) ، شبستانهای ستوندار در۴ سمت حیاط ، دیوار خشتی محصور کننده و سر در بوده.

مسجد جامع اردستان

مسجد جامع اردستان با معماری خوش ذوقانه

مسجد جامع اردستان از۴ ایوان یا صفه تشکیل شده که به شرح زیر هست :

صفه صاحب الزمان :

صفه جنوبی که شامل ایوان وگنبد خانه ست به صفه صاحب الزمان مشهور بوده واز قدیمیترین قسمتهای مسجده . گنبد این صفه روی ساختمان مربعی شکلی که توسط گوشواره‌ها به ۸ ضلعی و۱۶ ضلعی تبدیل شده‌ و زمینه دایره شکلی رو که گنبد برروی اون سوار شده شکل گرفته ،  وضع طاق بندی وآجرکاری زیر گنبد از شاهکارهای هنری وفوق العاده مهم دوران سلجوقی ومتعلق به اواخر قرن پنجم ه‍.ق است . در گنبد خانه مسجد کتیبه‌های زیبا به خط ثلث درطاقهای قوسی واطراف شبستان به چشم میخوره که در نگاه اول استنباط میشه که فرد خیری به نام محمود اصفهانی معروف به غازی در سال ۵۵۱ ه‍.ق اون رو تعمیر کرده .

ایوان شمالی :

این ایوان که به صفحه صفا معروفه در دوران پادشاهی شاه طهماسب صفوی وبه سعی و کوشش و توسط معمار استاد حیدرعلی بن ذوالفقار اردستانی از معماران زبردست قرن دهم هجری تکمیل گشته.

ایوان شرقی :

این ایوان به صفه امام حسین و یا صفه امیر جمله معروف هست که در قرن یازدهم ه‍.ق به اهتمام میرمحمد سعید ملقب به امیر جمله المک ارسادات عظام حسینی اردستان احداث شده وموقوفه‌ای بر اون مقرر داشته وبرروی دری که یک لنگه از اون موجود هست این شعر زیبا حک شده‌ : " ساخت رکن این مسجد به صفا… جمله الملک آن سعید لقا "

ایوان غربی :

این ایوان به صفه امام حسن مجتبی یا حکیم الملک معروفه . دراین صفه کتیبه‌ای به خط نستعلیق وجود داره که قسمتهایی از اون خراب شده ، در سقف این ایوان نقاشی‌ها وآیات قرآنی به طرز زیبایی نقش بسته و دربالای اون مناره‌ای قرار داره . از ساکنین محترم اون اهالی میشه آقای طالبی رو  نام برد که نقش اساسی در تعمیرات و حفظ این منبع ارزشمند ایرانی داشتن. 

اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
نظر خود را در مورد سفرنامه با ما در میان بگذارید