درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
دسته‌بندی مطالب
صفحه اصلی
اقامت‌گاه‌ها
تورها
صنایع دستی و سوغات
کرونا
جاذبه‌های دیدنی
غذاهای محلی
آداب و رسوم
مقاله
جستجو بر اساس
مکان
عبارت
مدرسه چهارباغ اصفهان
زیارتگاه آقا علی
تپه گونسپان
koochita
160

تپه گونسپان

تپه گونسپان یا پاتپه، از بلند ترین تپه‌های باستانی ایران است که دارای 28 متر ارتفاع و در 3 کیلومتری جنوب غربی شهرستان ملایر، سر راه فرعی ملایر - بروجرد و در استان همدان قرار گرفته. این تپه بیش از 6 هزار سال قدمت دارد. محوطه باستانی پاتپه مساحتی به طول 138 و عرض 95 متر است. طی 5 فصل کاوش باستان‌شناسی، آثار مهمی از دوره قاجار تا اشکانی و عصر آهن 3 در این محوطه باستانی کشف شده است.

تپه گونسپان

این تپه باستانی لایه‌های مختلفی از دوران مفرغ، بنایی از دوره ماد با معماری خشتی، بنایی متعلق به دوره اشکانی با معماری سنگی و چینه‌ای، قلعه‌ای متعلق به دوره زندیه و همچنین بنایی متعلق به دوره قاجار از خشت و چینه را دارا می­باشد. در آخرین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی، در این تپه باستانی اولین رج از خشت‌های یک بنا دوره ماد یافت شد. باستان‌شناسان زیر لایه‌های اشکانی موفق به شناسایی بافت معماری منسجم خشتی شدند که در تمام تپه گونسپان گسترده است و به عصر آهن 3 تعلق دارد.

بر اساس شواهد باستان‌شناسی، اولین بار اشکانیان روی این تپه قلعه‌ای ساخته­اند و بعد از آن در دوره سلجوقی با یک سری تغییرات و استفاده از یکی از برج‌ها و دیوار بنا، قلعه جدیدی بنا کردند که باعث به زیر خاک رفتن آثار دوره اشکانی شد. مطالعات باستان‌شناسی نشان می‌دهند که این قلعه از دوره سلجوقی تا قاجار مورد استفاده بوده و پس از مرمت‌های زیاد، به خصوص در دوره ایلخانی، به کارگاه شیشه‌گری و یک مرکز صنعتی در دوره زندیه تغییر پیدا کرد. قلعه تپه گونسپان حاوی اتاق‌های زیادی می­باشد که بخشی از آن‌ها دارای ستون‌ بوده و بقایای زیادی از طاقچه‌ها و کانال‌های هدایت آب‌های هرز در این قلعه یافت شده است.

در دوره اسلامی از خشت‌هایی با ابعاد 34 در 34 و حتی بزرگ‌تر برای ساخت قلعه استفاده شده است. در این دوره تا جایی که امکانش وجود داشته از بقایای قلعه اشکانی استفاده شده است. احداث سد مخزنی کلان ملایر، باعث به زیر آب رفتن حدود 20 محوطه و تپه کوچک و بزرگ شده است. تپه گونسپان نیز شامل این موضوع می­شود که به دلیل آبگیری و ذخیره آب‌های بارانی، صدمه دیده و حدود 20 متر از آن زیر آب قرار گرفته است.

اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
نظر خود را در مورد سفرنامه با ما در میان بگذارید