درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
قلعه خورمیز
admin
149

قلعه خورمیز

قلعه خورمیز

قلعه خورمیزکه دردوره ساسانی ساخته شده است، در 3 کیلومتری جنوب غربی مهریز قرار دارد و روی صخره ای از رشته کوه‏های شیرکوه و در روستای خورمیز از محلات مهریز واقع شده است. یک روستای قدیمی و خیلی جالب. این بنا از یک قلعه خشت‌وگلی با زیر ساخت سنگی تشکیل شده است که جنبه دفاعی داشته است. با این که ظاهر این قلعه خیلی از بین رفته است اما تقریبا خیلی ازچیزها را می‌توان فهمید.

«شاه‌هرمز پسر انوشیروان‌ ساسانی» دستور داده بود که روستای خورمیز را بسازند و قلعه‌ای را هم روی بلندی کوه‌های آن احداث کنند. این بنا شش برج نگهبانی دارد که چهارتا از برج ها در چهارگوشه قلعه و دو برج دیگر هم به صورت قرینه بین ضلع کشیده قله قرار دارند. لبه‌ی حصاری که بین برج ها است، کنگره‌ای و تیرکش‌هایی دارد که برای دفاع در مقابل دشمن‌ها استفاده می‌شده است.

قلعه خورمیز

برج‌های دیده‌بانی قلعه که درقسمت‌ شمال‌غربی و جنوب‌شرقی هستند، تزئین‌های خشتی جناغی و چلیپایی (صلیبی) دارند. داخل بنا هم چاه‌ سنگی وجود دارد که به چاه‌صاحب‌الزمان معروف است و احتمالا در قدیم برای تامین آب‌آشامیدنی قلعه استفاده می‌شده. این بنای تاریخی درسال 1378به ثبت ملی رسیده است. در قسمت‌های فوقانی دیوار به ارتفاع دو متر از خشت خام وروکش کاهگل است. محوطه داخلی باغ بارها تجدید بنا شده است و چهار برج چهارگوشه و دوبرج قرینه یکدیگر جهت طول قلعه ساخته شده است. مدخل ورودی دوطبقه است که طبقه اول طاق‌های هلالی دارد و طبقه‌ی دوم طاق جناقی. چاه سنگی در سمت چپ قلعه به اسم چاه سنگی که معروف به چاه صاحب الزمان است قرار دارد که در گذشته برای تامین آب آشامیدنی قلعه نشینان حفرشده است. این قلعه شش برج نگهبانی دارد و چهار برج آن در چهار گوشه‌ی قلعه قراردارند و دو برج دیگر به‌صورت قرینه در میانه ضلع کشیده قلعه قرار گرفته است.

 

برچسب ها
آثار باستانی یزد
آثار تاریخی یزد
اماکن تاریخی یزد
بناهای تاریخی یزد
تور یزد
جاذبه های توریستی یزد
جاهای دیدنی یزد
رزرو اینترنتی هتل
سفر به کویر یزد
طبیعت یزد
لیست هتل های یزد
مکان گردشگری یزد
مکان های تفریحی یزد
یزد
دوست داشتم
دوست نداشتم
مشاهده نظرها
اشتراک‌گذاری
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
0 نفر دوست داشتند، 0 نفر دوست نداشتند و 0 نفر نظر دادند.
admin
نظر خود را در مورد مقاله با ما در میان بگذارید