درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
پاسارگاد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
مجموعه پاسارگاد
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به مجموعه پاسارگاد چیست؟

مجموعه پاسارگاد

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، پاسارگاد، 135 کیلومتری شیراز و 3 کیلومتری جاده آباده - شیراز
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

مجموعه پاسارگاد

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، پاسارگاد، 135 کیلومتری شیراز و 3 کیلومتری جاده آباده - شیراز
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

مجموعه پاسارگاد دشت بزرگ و بلندیه که کوهستان‌های زیبایی اون رو محاصره کردن و در نزدیکی شهرستان پاسارگاد فارس واقع شده. این مجموعه فوق العاده ارزشمند، پنجمین میراث جهانی ایران هست که اولین پایتخت هخامنشیان و اولین مجمع سازمان ملل هم محسوب میشه. اینجا محل زندگی و آرامگاه همیشگی پادشاه خوش نام ایرانی، کوروش کبیر هست. طبق اسناد و کتیبه‌هایی که وجود داره خیلی‌ها کوروش کبیر رو سازنده اصلی پاسارگاد می‌دونن و میگن طراحی این مکان و مقبره رو خود کوروش با سلیقه خودش انجام داده. این مجموعه از چند بخش مثل آرامگاه کوروش بزرگ، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، ساختارهای دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری و محوطه مقدس تشکیل شده.
مقبره کوروش بزرگ، سالم‌ترین و بهترین اثر باقی مونده از مجموعه پاسارگاد مقبره کوروش بزرگ هست که از سال 1820 میلادی به عنوان مقبره کوروش شناخته شده و تا قبل از اون این مقبره به مشهد مادر سلیمان معروف بود. مردم قدیم فکر می‌کردن چون این بنا سنگیه، آدم‌ها نمی‌تونستن ساخته باشن و حتما کار دیوهای سلیمان بوده. این بنا که ۵۳۰ تا ۵۴۰ سال قبل از میلاد و با سنگ آهک سفیدی که از ۳۰ کیلومتری جنوب غرب پاسارگاد برداشتن، ساخته شده و میون باغ‌های سلطنتی قرار داشته و سنگ‌های اون با بست معروف دم چلچله‌ای و بدون هیچ ملاتی به هم وصل شدن. ساختمون آرامگاه هم یک تیکه اتاقک سنگی هست که روی 6 پله قرار داره و روی هم به عدد 7 مقدس می‌رسن.
هخامنشی‌ها برای جلوگیری از آلوده کردن عناصر مقدس، اجساد رو در دخمه‌هایی بالای کوه‌ها قرار می‌دادن و بعد از تجزیه، استخوان‌های اون‌ها رو در استودان می‌ذاشتن، اما مقبره کوروش تفاوتی با بقیه مقبره‌های شاه‌های هخامنشی داره، اون هم اینکه بدن کوروش مومیایی شده تا کمترین آسیب رو به عناصر مقدس وارد کنه و با ارتفاع روی زمین قرار داره. آرامگاه کمبوجیه (زندان سلیمان): چیز زیادی از این بنا باقی نمونده و به جز یک دیوار چیز دیگه‌ای رو نمیشه دید. ولی از روی همین خرابه 14 متری میشه حدس زد این بنا خیلی شبیه به کعبه زرتشت در نقش رستم هست.
بعضی از باستان شناسان میگن اینجا آرامگاه کمبوجیه پدر کوروش بزرگ هست، بعضی‌ها هم میگن آرامگاه کاساندان زن کوروش هست و عده‌ای دیگه میگن اینجا آرامگاه کمبوجیه دوم بوده که جسد اون رو داریوش بزرگ بعد از مرگش از سوریه به مجموعه پاسارگاد آورده. تل تخت (دژ داریوش): این بنا در ارتفاع 50 متری از سطح دشت پاسارگاد قرار داره و احتمالا اولین بنایی بوده که در مجموعه پاسارگاد ساخته شده. این بنا رو کوروش بزرگ به عنوان قلعه ساخته که با توجه به موقعیت‌اش جای خوبی هم هست، چون از اون بالا میشه به همه دشت دید داشت.
بعد از اون به دستور داریوش بزرگ این بنا تغییر کاربری میده و به یک مکان برای کارهای تشریفاتی و مذهبی تبدیل میشه. محدوده این بنا دو هکتار بوده و جنس مصالحی که در اون به کار برده شده از سنگ مرمر و سنگ ماسه‌ای کبود هست. سوراخ‌هایی هم که روی دیواره این بنا دیده میشه به خاطر این هست که بست‌های مصالح که از جنس سرب و آهن بودن رو درآوردن. در این بنا ساختارهایی از جنس خشت و آجر هم دیده میشه که برای دوران ساسانی، سلوکی و اشکانی هست. سنگ نگاره انسان بالدار: روی این سنگ نگاره تصویر یک مرد هست که ریش کوتاه، ردای بلند، یک تاج و 4 بال داره و روی اون به سمت کاخ هست. نمادهای استفاده شده در تصویر با معنی هستن. قوچ حبشی، مار کبری، پرهای شترمرغ، گل نی، گل های نیلوفر آبی و گوی نمونه‌هایی از این نمادها هستن.
این تصویر نشون دهنده همدلی و دوستی و برابری انسان‌ها با اقوام و کشورهای مختلف از نظر کوروش کبیر هست. قبلا بالای این نقش یک سنگ نوشته بود که به خط میخی 3 زبانه‌ای نوشته بود: «من کوروش شاه هخامنشی‌ام». مجموعه سلطنتی پاسارگاد: این مجموعه در مرکز پاسارگاد هست و از چند کاخ تشکیل شده و در اصل در محدوده باغ‌هایی قرار گرفته که به چهارباغ معروف بودن. بدنه اصلی این کاخ‌ها از سالن‌های ستون دار تشکیل شده بوده. کاروانسرای مظفری: نزدیکی آرامگاه کوروش یک ساختمون به مساحت ۲۰۸ مترمربع وجود داره که از سنگ‌های دزدیده شده از کاخ‌های پاسارگاد ساخته شده و سنگ‌ها رو با گچ به هم چسبوندن و بعضی جاهای اون اصلا ملات نداشته.
سر اینکه این مکان مدرسه بوده یا کاروانسرا شک و تردید وجود داشته اما مستوفی یزدی که در قرن یازدهم کتاب مختصر مفید رو تألیف کرده، صریحاً اون رو کاروانسرا معرفی کرده. مجموعه پاسارگاد یادآور اولین سازه‌های بزرگ‌ترین امپراطوری ایران، یعنی هخامنشیان هست و با مدرک‌هایی که در دل خودش داره به آیندگان نشون میده که چقدر اون‌ها به ملل دیگه اهمیت می‌دادن.
کاربری
تاریخی
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
محیط
کوهستان
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال